Kenan’la Cansu’ya ‘Son Osmanlı’ imajı

‘Son Osmanlı-Yandım Ali’ filminin çekimleri Tarabya Alman Konsolosluğu Misafirhanesi’nde devam ediyor.

Rolü için bıyıklarını uzatıp, bıçkın bir delikanlı haline gelen İmirzalıoğlu, başında fesi ve döneme ait kıyafeti ile 1910’lu yıllara döndü.

2 BİN FİGÜRAN VAR

Filmde Defne karakterini canlandıran Cansu Dere de döneme ait kostümü içinde tam bir Osmanlı hanımefendisi oldu. Dere, ilk kez bir sinema filminde rol almanın heyecanını yaşıyor. Son Osmanlı’da ikilinin dışında, Emin Boztepe, Engin Şenkan, Hasan Yalnızoğlu da rol alıyor. Filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü oynayacak oyuncunun kim olacağına ise henüz karar verilmedi.

Yandım Ali’de Kenan İmirzalıoğlu, Bahriye Mektebi kaçağı, donanmadan terhis edilmiş, yıllarca cephelerde savaşmış ve memleketin kurtuluşundan ümidi kesmiş bir külhanbeyini canlandırıyor. Yandım Ali, evli ama bir sevgilisi de var. Tek hayali biraz para kazanıp sevgilisini kaçırmak ve Viyana’ya gitmek. Özen Film adına Mehmet Soyarslan’ın yapımcılığını üstlendiği ve Mustafa Şevki Doğan’ın yönettiği filmde, 1918 yılında İstanbul’un işgali sırasında Yandım Ali’nin yolu Mustafa Kemal Atatürk’le kesişiyor. Bu rastlantıdan başlayarak “Son Osmanlı-Yandım Ali” filmi ile Kurtuluş Savaşı anlatılıyor. Yandım Ali’nin çekimleri İstanbul’un çeşitli semtlerindeki tarihi dokusu korunmuş mekanlarda gerçekleştirilecek. Çekimlerde yaklaşık 2 bin figüran görev alacak. Film için 800’ün üzerinde kostüm hazırlanırken, 50 çift de döneme özgü kadın ayakkabısı ve erkek çizmesi hazırlandı.