Kendi kendine giden araba artık hayal değil

Kendi kendine giden arabalar artık hayal olmaktan çıkıyor. İşte Tesla S...

Teknoloji devi Bosch, Almanya’da düzenlediği etkinlikte en yeni otomotiv teknolojilerini tanıttı. Tesla’nın S modelini modifiye eden Bosch mühendisleri kendi başına giden araba hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Arabanızda olduğunuzu hayal edin. Eve gidiyorsunuz ama trafik yoğun. Bir düğmeye basıp otomatik pilota geçiyorsunuz. Arabanız kendi kendine trafikte ilerlemeye başlıyor. Fırsattan istifade e-postalarınıza cevap yazıyor ve yarınki takviminizi gözden geçiriyorsunuz. Bu esnada arabanız evdeki akıllı eşyalara gerekli komutları gönderiyor. Eve girdiğinizde oda sıcaklığını tam istediğiniz seviyede buluyorsunuz, sabah fırına koyduğunuz yemek de hazır. Arabanız kapının önünde şarj olurken, akıllı saatinize bir mesaj geliyor: “Fren balatası ve motor yağının değiştirilmesi gerek. Yarın için en yakın servisten randevu almamı ister misiniz?”

Bunun bir bilimkurgu film sahnesi olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Teknoloji firmaları çok yakın bir gelecekte otomobil dünyasında büyük bir devrim yapmaya hazırlanıyor. Bu şirketlerin başında dünyanın en büyük otomotiv parçası sağlayıcısı Bosch gelmekte. Almanya’nın Boxberg şehrinde 62. Uluslararası Otomotiv Basın Açıklaması etkinliği düzenleyen şirket, en yeni otomobil teknolojilerini basın mensuplarına tanıttı.

Sürüş teknolojisi eğlenceye dönüşecek

Etkinlikte konuşan Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn’e göre internet bağlantısı sayesinde araç sürüşü artık daha keyifli ve güvenli hale gelecek. Sürücüler araçlarında online müzik dinleyebilecek ve akıllı ev araçlarıyla eşleyebilecek. “Her 10 trafik kazasından 9’unun nedeni sürücü hatalarından kaynaklanıyor” diyen Heyn, kendi kendine giden otomobillerin hayat kurtaracağını ifade etti. “İnsanoğlunun hayalini kurduğu tam otomatik araç adım adım gerçekleşecek” diyen Bosch Sürücü Asistan Sistemleri Başkan Yardımcısı Stephen Stass’a göre 2020 yılından itibaren belirli otobanlarda otomatik pilotla seyahat etmek mümkün olacak. 2025’te ise kendi kendine giden araçlar trafiğe çıkmaya başlayacak.

Önce hukuki sorunların çözülmesi şart

Sürücüsüz arabaların gerçek olması için teknoloji kadar hukuki alanda da yeniliklere ihtiyaç var. Dünyada trafik kurallarını düzenleyen Viyana Konvansiyonunun 8. maddesine göre sürücü her zaman direksiyonda olmalı. Bu maddenin sürücüsüz arabalara uygun olarak değişmesi için yeni bir taslak hazırlanıyor. Beklentiler ilk taslağın 2015 sonunda biteceği yönünde. Sonrasında ülkeler kendi çalışma gruplarını kurup yasaya son halini verecek. 2020 yılına kadar Viyana Konvansiyonunun güncellenmesi bekleniyor.

Sürücüsüz Araba Denedik!

Elektrikli araba Tesla’nın S modelini modifiye eden Bosch mühendisleri kendi başına giden (tam otonom) araba hayalini gerçeğe dönüştürmüş. Etkinlik alanında deneme imkanı bulduğumuz bu model, sanki bir bilim kurgu filminden çıkıp gelmiş gibiydi. Tek bir tuşla otomatik pilota geçen araç, üzerinde bulunan onlarca farklı sensör sayesinde bir şoför kontrolündeymiş gibi trafikte yol alıyor, diğer araçlar yaklaştığında hızını azaltıyor, yol işaretlerini ve yol durumunu algılayıp ona göre hızını belirliyor.

Arabanı Tabletten Kontrol Et

Etkinlik alanında gösterilen bir başka ilginç teknoloji ise bir tablet uygulamasıyla kontrol edilen araçtı. Bosch Automotive Steering ekibinin geliştirdiği bu uygulama sayesinde şöförsüz bir BMW 535i ve arkasına bağlı olan karavanı ileri geri hareket ettirmek mümkün.

İnternet bağlantılı  arabalar neler yapıyor?

Ağa bağlı araçlar trafik sıkışıklığı, hava durumu, gizli buzlanma veya kaza gibi durumları önceden sürücüye bildiriyor. En yakın park yeri veya şarj merkezini gösteriyor. Park veya şarj ödemesi otomatik olarak araç üzerinden yapılıyor. Diğer araçları algılıyor, ters yön uyarısı yapıyor. Akıllı ev sistemlerine bağlanan otomobiller ev eşyalarını uzaktan yönetiyor.

Online müzik servisleri, sosyal ağlar ve çeşitli akıllı telefon uygulamalarına bağlanan arabalar bir dijital medya merkezine dönüşüyor.

Filo yöneticileri araçlarının durumunu yakından kontrol ediyor, çalınma veya kaza durumlarında anında müdahele ediyor. Bakım öncesinde araba kendi kendine servis randevusu alabiliyor.

Bosch’un geliştirdiği mySPIN uygulaması iOS veya Android akıllı telefonlarla araç içi bilgi sistemleri arasında bağlantı kurulmasını sağlıyor. Telefonun ekranı araç monitörüne yansıtılıyor.

Bisikletler de akıllanıyor

Elektrikli araç teknolojisinden bisikletler de nasibini alıyor. E-bisiklet (e-bike) adı verilen yeni nesil bisikletler elektrikli motorları sayesinde 45 kilometrelik hızlara ulaşıyor ve sürüş verisini akıllı telefonlara aktarıyor. 2015 itibariyle Almanya’da 1 milyon adet e-bisiklet mevcut. Çin’de ise bu sayı 120 milyona çıkmış durumda.