Kendi stilinizi keşfedin

Kendi stilinizi yaratarak, daha güzel ve bakımlı görünmek hiç de zor değil.

“Ne giysem daha ince görünürüm? Hangi renk benim rengim, omuzlarımı ön plana çıkarmak için nasıl bir tarz seçmeliyim? Doğru ve kârlı alışverişin sırları neler? Bu ve bunun gibi yüzlerce soru, görünümüne düşkün çok sayıda kadının kafasını karıştırıyor… Oysa, kendi stilinizi yaratarak, daha güzel ve bakımlı görünmek elinizde… İşte, stil danışmanı Tülin Kermen’den kendinizi şımartmanın ipuçları…

– Kendinizde insanların gözüne batmadan küçük değişiklikler yapın. Meselâ, beliniz ince ve bunu göstermek istiyorsanız, tamamen gri bir pantolon ceketin üzerine kırmızı bir kemer takabilirsiniz. Böylece ilgiyi belinize çekebilir, hem de kıyafetinizi hareketlendirirsiniz.

– Gardırobunuzdaki giysilerinizi renk sırasına göre dizin. Bu kıyafetlerinizi görmenize yardımcı olacaktır. Alışveriş yaptığınızda, aldığınız her giysiyi kullanıp kullanmadığınıza dikkat edin. Kendinizi tanıyın ve giymeyeceğiniz bir giysiye para vermeyin.

– Yaz aylarında denizci kıyafetleri, kabarık, pötikare etekler ve kısa hırkalar tercih edebilirsiniz. Ancak, pembe hırka ve etek üzerine, pembe bir makyaj yapmayın. Hafif bir parlatıcı veya kahverengi tonları bu kıyafete uygun olabilir.

– Aksesvuarlarınıza özen gösterin. Ama yaz aylarında takılabilecek gümüş veya turkuaz renkli takıları kışın takmayın. Günlük hayatınızda taktığınızda göze batmayacak takı sayısı üçtür.

– Rengi solmuş kıyafetler giymeyin.

– Saçlarınıza önem verin. Saçınıza toka takacaksanız, saçınızla aynı renkte olmasına önem verin. Sarı saçlar demode oldu. Saçlarınızı kızıla boyatmışsanız, hergün makyaj yapmayı da göze almışsınız demektir.

– Meselâ bir gün saçınıza bant takabilirsiniz, başka bir gün bu bandı çantanıza asabilirsiniz. Böylece kıyafetinize hareket kazandırmış olursunuz.

– Ayaklar bir kadının bakımlı olup olmadığının göstergesidir. Bu yüzden ayakkabılarınıza çok önem verin.Kaliteli olmasına dikkat edin. Ayaklarınıza yeteri kadar güvenmiyorsanız, açık ayakkabılar giymeyin.

– Beyaz tenli kadınlar kesinlikle bir rimel, allık kullanmalı.

– Özellikle gençler kaşlarını ince aldırmamalı. Artık doğal kaşlar moda. Üstelik, yaş ilerlediğinde sürekli ince bir çizgi hattında alınan kaşlar bir daha geri çıkmayabilir.

– Ellerinizi koruyun.

– Dişleri sarı olanlar, mümkün olduğunca koyu renkli rujlar sürmemeli. Koyu renk ruj dikkate dişlere çeker.

– Renkli kayışlı bir saat her zaman elinizin altında bulunsun.

İŞ HAYATINDA GİYİM TARZI…

İşiniz fazla dikkat çekmeye elverişli değilse, (meselâ bankacıysanız) arkadan yırtmaçlı etekler tercih edin. İşe giderken kendinizi iyi hissetmeseniz de, mutlaka bakımlı olmaya en azından hafif bir makyaj yapmaya özen gösterin. Sallantılı, boyna doğru uzanan küpeler cinsel kimliği öne çıkarır.

Açık ayakkabılar ve kolsuz kıyafetler giymeyin. Belinizi ortaya çıkaran pantolonlardan uzak durun. Bu çirkin bir görüntü oluşturuyor. Tırnaklarınıza bakamayacaksanız, kırmızı oje sürmeyin.

Dialog Stil uzmanı Tülin Kermen’in her zaman bakımlı görünmek isteyenlere özel “Still- in” eğitimleri başladı.

STİL NEDİR?

İnsanın kendi içinden geldiği gibi giyinmesi demek. Ancak yakışanı bulmak da çok önemli. İnsanın kendine yakışanı giymesi “doğru stili” oluşturuyor. Bunu başaran kişiler “doğru stilini” bulmuş oluyor. Bir insanın birden fazla stili olabiliyor. Bir kadın işe giderken farklı, anne olarak farklı, gece dışarı çıkarken farklı bir giyim tarzına bürünebilir.

Kim şık kim rüküş?

Stil uzmanı Tülin Kermen ünlülerin imajını değerlendirdi…

Petek Dinçöz: Çok güzel bir kadın. Buna rağmen siyah saç hiç yakışmıyor. Makyajı ise felaket. Aslında makyaj yapmasına bile gerek yok. Baştan yaratılmaya ihtiyacı var.

Hande Yener: Herkes tarafından eleştirilmesine rağmen yeni saç stiliyle en çok beğendiklerim arasında.

Ebru Gündeş: Makyajı çok yapay duruyor. Doğal bir makyaj yapsa, güzelliğini daha çok sergileyebilir.

Seren Serengil: Serengil ‘in güzel bir kadın olduğunu bir program için çiftlik evine girdiğinde anladım. Niçin bu kadar ağır makyaj yapıyor, anlamıyorum.

Sanem Çelik: “Erkek gibi bir kadın” imajı veriyor. Doğallığa fazla takılıyor.

Nurgül Yeşilçay: Aklına estiği gibi giyinen bir kadın ve bence tarzı yok.

Muazzez Ersoy: Kendine göre bir tarzı var. Ne giyerse giysin, kendine yakıştırıyor.