Kene korkusu dizi setlerini de sardı

‘Kene korkusu’ yıldızların dünyasında da etkili olmaya başladı. İşte dizi ve film setlerinde yaşanan kene korkusu...

Türkiye’de, kene ısırmasıyla bulaşan ve ölümlere yol açan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı yüzünden, şimdiye kadar çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

2002 yılından bu yana Anadolu’nun çeşitli kentlerinde artarak görülen kene vakaları, uzmanlara göre en fazla temmuz ayında ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca, temmuz ayı yaklaşırken ‘kene korkusu’ yıldızların dünyasında da etkili olmaya başladı.

Kimileri televizyon dizilerinin çekimlerinde kene ısırmasına hedef oldu, kimileri de korunmanın yollarını arıyor.

Hafta Sonu’nun haberine göre setlerdeki kene korkusu:

ARKA SOKAKLAR

Kanal D’nin sevilen dizisi ‘Arka Sokaklar’ ekibi, senaryo gereği sürekli hareket halinde bulunuyor. Zafer Ergin, Gamze Özçelik, Uğur Pektaş, Şevket Çoruh ve Özgür Ozan’ın başrollerini paylaştığı dizi, kimi zaman sokakta, kimi zaman ormanlık arazide geçiyor. Ekip bu yüzden tedbirli davranmayı tercih ediyor. Çekimin yapılacağı alanlar gözden geçiriliyor.

ASİ

Kanal D’nin cuma günleri yayımlanan dizisi Asi, Antakya’nın Reyhanlı beldesi ve civarında çekiliyor. Kene olaylarının Anadolu’da baş göstermesi üzerine alarma geçen dizi ekibi, bu konuda çok titiz davranıyor. Başta dizinin başrol oyuncuları Tuba Büyüküstün ve Murat Yıldırım olmak üzere oyuncular sürekli kontrol halinde ve diken üstünde.

VİCDAN

Nurgül Yeşilçay ile başrolünü paylaştığı ‘Vicdan’ filminin düğün sahnesinin İzmir Çeşme’deki çekimleri sürerken bir ağaca yaslanan Murat Han, birden dirseğinde acı hissetti. Kene tarafından ısırıldığı anlaşılan Murat Han, hemen hastaneye kaldırıldı ve doktorların müdahalesiyle dirseğindeki kene çıkarıldı. Ardından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virüsü olup olmadığı araştırıldı ve Murat Han’ı ısıran kenenin zararsız olduğunu anlaşıldı. Ancak o ana kadar başta Murat Han olmak üzere, ‘Vicdan’ setinde kelimenin tam anlamıyla büyük bir panik ve üzüntü yaşandı.

BABA OCAĞI

Yakında Star TV ekranlarında izleyicisiyle buluşacak olan ‘Baba Ocağı’, Engin Şenkan, Ali Sürmeli, Burak Özçivit ve Suzan Aksoy gibi oyuncuların yanı sıra yönetmeni Mustafa Şevki Doğan’la da adından söz ettireceğe benziyor. Muğla’nın Bozüyük Köyü’nde çekimlerine devam edilen dizinin setinde ise açık alanlarda çekim yapan diğer dizelerin setlerinde olduğu gibi ‘kene tedirginliği’ devam ediyor. Onlar da tedbiri elden bırakmayanlardan.

GENCO

Alpay Atalan, Selen Seyven ve Hazal Kaya’nın başrollerini paylaştığı, Kanal D’nin dizisi ‘Genco’, İstanbul içinde çekiliyor. Genco rolündeki Alpay Atalan, dizideki dedesinin ormanlık arazi içindeki yazlığına sık sık gitse de, kene tehlikesi dizi ekibi için pek geçerli olmuyor. Birçok sahne, kapalı alanda çekiliyor.

KÜÇÜK KADINLAR

Kanal D’nin bir diğer yeni dizisi ‘Küçük Kadınlar’ da, şehir içinde çekilen dizilerden. Kene olayları dizi oyuncularını pek etkilemese de, çekim yaptıkları evin bahçesinde bulunan yeşillik alanlar tehlike oluşturacak gibi gözüküyor. Malum, artık her ağaçtan bir kene atladığı konuşuluyor. Dizinin başrollerini Ekin Türkmen, Ali İl, Hande Soral, Fulya Zenginer ve Elit İşcan paylaşıyor.

PARS

Başrollerini İbrahim Çelikol, Seda Bakan, Nida Şafak, Atilla Olgaç ve Rana Cabbar’ın paylaştığı ‘Pars Narko Terör’, şehir içinde çekimlerine devam edilen dizilerden. Show TV’nin sevilen dizisi ‘Pars’ın oyuncuları, park, bahçe veya arazi çekimlerinde kene tehlikesiyle karşı karşıya gelirler mi bilinmez ama onlar da tedbiri elden bırakmıyorlar.

PULSAR

Türkiye’nin ilk köpek dizisinin çekimler şehir içinde devam ediyor. Bu yüzden başrolleri paylaşan Buket Dereoğlu ve Kayra Şenocak pek tedirgin görünmüyorlar. Küçük oyuncuların ise durumla pek ilgileri yok. Ancak yine de alınacak önlemleri biliyor, arazi çekimlerinde tedbirli davranıyorlar.

ELVEDA RUMELİ

atv’nin sevilen dizisi ‘Elveda Rumeli’, yeni sezonda da kaldığı yerden devam edecek. Çekimler yeniden başladığında kene tehlikesi devam edecek mi bilinmez ama oyuncular ve set ekibi sürekli kırsal alanda bulunduğu için diken üstünde olacakları kesin.

SILA

atv’nin bir başka sevilen dizisi ‘Sıla’, Mardin’de çekiliyor. Kene olaylarının çıkış noktası olan kırsal alanlarda bulunan dizi ekibi ise, yeni sezona daha bir tedbirli başlayacak. Başrollerini Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt’un paylaştığı dizinin tüm çalışanları bunun için çekimlerden önce etrafı iyice kolaçan edeceklerini ve acil müdahale gerekirse hemen şehir merkezindeki hastanelere gideceklerini söylüyorlar.

YAPRAK DÖKÜMÜ

Çekimleri şehir içinde devam eden ve gelecek sezonu merakla beklenen dizi ‘Yaprak Dökümü’, kene tehlikesine karşı diğer dizilere nazaran daha şanslı dizilerden. Halil Ergün ve Güven Hokna’nın başrollerini paylaştığı dizide gelecek sezon neler olacak bilinmez ama, kırsal alanlarda yapılacak çekimlerde dizi ekibinin dikkatli olacağı ve tedbiri elden bırakmayacağı kesin.