Kerbela şehitleri Darıca’da anıldı

Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Nenehatun Stadı'nda aşure matemi düzenlendi.

Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki Nenehatun Stadı’nda aşure matemi düzenlendi.

Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve yanındaki 72 kişinin Kerbela’da şehit edilmesinin yıl dönümü nedeniyle matem programı düzenlendi. Nenehatun Stadı’nda gerçekleşen programa AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Darıca Kaymakamı Mehmet Öklü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, AK Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, CHP Darıca İlçe Başkanı Selman Kösali, Türkiye Caferiler Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Atakan Özkan, Diyanet İşleri Başkanlığı İrsad Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Dursun Aygün, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Azerbaycanlı Anar Mehmetov tarafından Kur’an Kerim tilaveti okundu. Programın açılış konuşmasını Türkiye Caferiler Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Atakan Özkan yaptı. Özkan, “Rabbim ahirette orada şehit edilenlerin hesabı soracaktır.” dedi.

Kerbela’da yaşananların tüm İslam aleminin ortak yası olduğunu ifade eden Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise “Bu matem hepimizin acısıdır. Kerbela’da yaşanlar ders alınması gereken acı bir olay olarak her zaman hatırlayacağız.” diye konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise Hz. Hüseyin’in, Kerbela’da uğradığı o zulüm ve haksızlığın herkesin yüreğinde derin bir sızı olduğu belirterek, “Kerbela’nın toplumsal vicdanımızdaki yeri ve önemi çok büyüktür. Bugün, bir matem günü… Ama aynı zamanda sevginin de uyanış günüdür. Gözyaşlarımız kaynaşırken birliğimizin, beraberliğimizin coştuğu büyük bir gündür. Her aşure, bizi birbirimize daha çok kenetliyor” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Darıca Kaymakamı Mehmet Öklü, Diyanet İşleri Başkanlığı İrsad Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Dursun Aygün programa birer konuşma gerçekleştirerek duygu ve düşünlerini aktardı.

Öte yandan törene katılan kadınların siyah giydikleri görülürken, başlarına üzerinde “Ya Hüseyin ” yazılı kırmızı, siyah ve yeşil kurdele bağladılar. Törende vatandaşlar, Kızılay’a kan bağışında bulundu. Program Türkiye Caferiler Vakfı Gençlik Kolları sergilemiş olduğu tiyatro gösterisi ile son buldu.