Kerkük elden gidiyor mu?

Kerkük konusunda tehlikeli süreç devam ediyor. ABD'den de Kürtlerle aynı doğrultuda açıklamalar geliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Kerkük’te oldu bitti, tehlikeli gelişmeleri tetikler” yönündeki açıklamasına yerel Kürdistan Parlamentosu Başkan yardımcısı Kemal Kerküki ve ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad’dan tepki geldi. Ayrıca bugün sabaha karşı ABD Başkanı’nın açıkladığı yeni Irak planında Erdoğan’ın hassasiyetlerine yer verilmediği görüldü. Bush, bir kez daha PKK ile mücadele sözü verdi ancak üstü kapalı olarak “Bu işi bize bırakın siz karışmayın” mesajı verdi.

Kuzey Irak’ın Erbil kentindeki yerel Kürdistan Parlamentosu Başkan yardımcısı Kemal Kerküki, “Kerkük, Türkiye’nin bir kenti değildir. Türk yetkililerin Kerkük ve 140’ıncı madde hakkında açıklama yapma yetkisi yoktur. Kerkük’ün kaderini de ancak orada yaşayan halk kesimleri belirleyecektir” dedi.

Kürt televizyonlarının haberine göre, Kerkük’te yaşayan etnik grupları temsil ettiği öne sürülen ‘Kerküklü Göçmen Aileleri Yüksek Komitesi’ üyeleri, aynı zamanda Kerkük’ün normalleştirmesini öngören Irak Anayasası’nın 140. maddeyi izleme komisyonu Başkanı Kerküki’yi ziyaret ederken Kerkük’ün durumu ile ilgili rapor verdi.

Kerkük’te etnik gruplar arasında birlik ve kardeşlik ruhunun var olduğunu söyleyen Kemal Kerküki, “Kerkük’te kardeşlik ruhunun sürdürülmesi, kentte istikrarı sağlama ve 140.maddenin uygulanma sürecine de katkı sunacaktır” dedi.

“HİÇ KİMSE KERKÜK’ÜN İÇİŞLERİNE KARIŞAMAZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kuzey Irak’ta işi oldu bittiye getirmek isteyenlere sesleniyorum. Oranın yeni bir Karabağ olmasına izin vermeyiz’ sözlerine değinen Kemal Kerküki, şöyle konuştu:

“Hiç kimse Kerkük’ün içişlerine karışamaz. Çünkü, Kerkük Türkiye’nin bir kenti değildir. Kerkük Türkiye’nin bir kenti olmadığına göre, Türk yetkililerinin de Kerkük ve 140’ıncı madde hakkında açıklama yapma yetkisi yoktur. Kerkük’ün kaderini de ancak orada yaşayan halk kesimleri belirleyecektir.”

Kemal Kerküki, Irak’ın kendi kanunları ve kendini yönetecek bir siyasi yapısı olan bir devlet olduğunu, komşu ülkelerle ilişkilerimizin kardeşçe ve dostça devam etmesini istediklerini kaydederek, şöyle dedi:
“Onların iç işlerimize karışmasını istemiyoruz. Irak merkezi hükümeti Kerkük için bir karar vermiş ve anayasada 140’ıncı maddeyi koymuştur. Bunun uygulanması için durumu açıkça belirtmiştir. Kerkük’ün kaderinin belirlenmesinde Kürt tarafı olarak barışçıl yöntemler tercih ediyoruz. Bu tercihlerinin de bir iyi niyet göstergesi olarak ele alınması gerekir. Kerkük’te yaşayan Türkmenler, Türkiye değil Irak vatandaşıdır. Türkiye, lrak’ın bir komşu ülkesidir. Burada yaşayan Türkmenler’in hepsi Irak vatandaşıdır. İlişkilerimiz çok güzeldir. Erdoğan Irak’ın bir şehir, Kerkük’ün bir köyü gibi konuşuyor. Biz komşumuza saygı ve kardeşlik ilişkileri çevresinde ve tüm dünyaya bu iyi niyet dilekleri ile yaklaşmaktayız. Birbirimizin işine karışmamak gerekir. Irak’ın huzuru ve istikrarı için içişlerine müdahale edilmemelidir. Bu gibi yaklaşımlar kesinlikle kabul edilemez. Kerkük sorununun barışçıl çözümünden yanayız.”

Kemal Kerküki, Baas rejimi döneminde zorla göç etmiş ve dönen Kürt, Türkmen ve diğer topluluklara eşit davrandıklarını öne sürerken Irak’taki merkezi hükümetle çalışmalar sürdürdüklerini, Saddam rejimi tarafından Kerkük’ten zorla göç ettirilenlere yardım etmeye çalışırken herkese eşitçe yaklaştıklarını, sorunları lrak meclisine taşıyacaklarını söyledi.

ABD BÜYÜKELÇİSİ: IRAK’IN İÇİŞLERİNE KARIŞILMAMALI

Amerika’nın Irak büyükelçisi Zalmay Halilzad, lrak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Süleymaniye’de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kerkük’le ilgili açıklaması hatırlatılınca bu konudaki görüşlerini anlattı.

Büyükelçi Halilzad, Irak anayasası ve ülkenin egemenliğine saygılı olduklarını belirtirken, bu anayasanın Irak’taki sorunların giderilmesi konusunda ana çözüm niteliğinde olduğunu söyledi. ABD Büyükelçisi, “Iraklılar’ın dışında başkalarının Irak’ın içişleri üzerine açıklamalarda bulunmasının kabul edilemez. Irak’ta elde edilen kazanımlar, Kürtler’le olan sıkı ilişkilerimizden kaynaklanıyor. Kürtler, ABD’nin başarı sağlaması için destekte bulunuyor” dedi.