Kerkük’te üç aşamalı plan var

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sadettin Ergeç, Global Strateji Enstitüsü tarafından düzenlenecek olan "Kerkük: 2007" paneline katılmak üzere Ankara'ya geldi.

Ergeç, Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, Irak’ın zor bir süreçten geçmekte olduğunu söyleyerek, bu süreçten en fazla zararı Türkmenlerin gördüğünü kaydetti. Türkmenlerin, milis gücü olmayan ve demokrasiye inanan bir toplum olduğunu belirten Ergeç, bu durumun kötüye kullanıldığını bildirdi.

“Kerkük’le ilgili 2007 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan üç aşamalı tehlikeli bir süreç başlatıldığını” söyleyen Ergeç, bu aşamaları normalleşme, sayım ve ardından referandum olarak sıraladı.

Ergeç, Ankara’ya Kerkük paneline katılmak için 14 kişilik bir heyetle geldiklerini ifade ederek, heyette parlamenterler, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile Arap, Sünni ve Şii grup temsilcilerinin bulunduğunu kaydetti.

Mevcut gelişmelerin tehlikeli bir süreç olduğunu ve panelde bu süreçte yanlışlıklar yapılmaması için neler yapılabileceği konusunu ele alacaklarını belirten Ergeç, çünkü yanlışlıkların yanlış şeyler doğuracağını bildirdi. Ergeç, panelde gelecek dönemde atılacak adımların ne şekilde olması gerektiğini tartışarak, bir yol haritası çizeceklerini de söyledi.

“Irak’ı emniyete çıkarma ve istikrar sağlamak için buradayız” diyen Ergeç, Kerkük’ün birçok açıdan herkes için önemli bir merkez olduğunu kaydetti.

Ergeç, kendilerine göre, ABD Başkanı George Bush’un açıkladığı yeni Irak stratejisinde kapalı olan bazı şeyler bulunduğunu söyleyerek, bekleyeceklerini, gelecek günlerde kendilerinin de yapacakları bulunduğunu söyledi. Ergeç, memleketi kurtarmak isteyen dostları bulunduğunu da ifade etti.