Kesinti zam yüzündenmiş

BTSO Başkan Vekili Yılmaz, ’Doğalgaz zammından sonra kesinti normal’ dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Yardımcısı Mahmut Yılmaz, yaptığı açıklamada, kesintiden sorumlu tutulan otoprodüktör şirketlerin şalter indirmesinin normal olduğunu belirterek; “Her doğalgaz zammının ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı defalarca uyardık. Zararına kimse üretim yapmaz. Bu kesintilerin sürmesinden endişeliyiz” diye konuştu.

BTSO bünyesindeki BOSEN Enerji Elektrik Üretimi Otoprodüktör Grubu A.Ş’nin de yönetim kurulu üyesi olan Mahmut Yılmaz, Türkiye’de elektrik arzının, talebi karşılayacak düzeyde olmadığını savunarak; “Elektrik enerjisinin yüzde 17-18’ini otoprodüktör şirketleri karşılıyor.

Kesin rakamlar belli olmamakla birlikte, bu santrallerin mevcut kapasitelerinin yüzde 10-15’inin devreden çıkmasının bile yaşanan sıkıntının doğmasına yetmektedir. Bİz daha önce de konuya işaret etmiştik. Ülkemizde halen toplam 6 milyar dolarlık otoprodüktör yatırımı var; ama bunlara gerekli ilginin gösterilmediği de bir gerçektir. Türkiye, yakın zamanda kısıntılara gitmeye başlayacak. Bu yanlış enerji politikalarının sonucudur. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ’Bize haber vermeden devreden çıktılar’ diyor. Her doğalgaz zammının ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı defalarca uyardık. Zararına kimse üretim yapmaz. Otoprodüktür şirketlerin bu zararı karşılayamayacağı ve devreden çıkacağı defalarca belirtildi. Sayın Bakan’ın elinde doğalgazdan elde edilen elektriğin kaça mal edileceğine ilişkin raporlar var. Ama buna rağmen bu işi umursamadılar. Doğalgazda ÖTV’nin indirilmesi gerekir. Otoprodüktör şirketler de ellerindeki bilançolara göre hareket ediyor. Bu tür ani elektrik kesintileri, demir çelik ve polyester gibi kesintiye tahammülleri olmayan üretimlere büyük darbe vurmaktadır.” diye konuştu.