KESK eylem planını açıkladı!

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Başkanı İsmail Hakkı Tombul, hükümet tarafından hazırlanan Sağlık Sigortası Yasa Tasarıları'nın geri çekilmesi için salı günü tüm illerde eylem yapacaklarını söyledi.

KESK Genel Merkezi’nde, DİSK Başkan Vekili Mahmut Seren, Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Başkanı Mehmet Soğancı ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Tombul, Sağlık Sigortası ve Genel Sağlık Sigortası Yasa tasarılarında AK Parti’nin tercihinin halktan yana olmadığını, İMF ve sermaye sahiplerindenden yana olduğunu iddia ederek, hükümet yetkililerinin halkı yanlış bilgilendirdiğini savundu.

Bu tasarıların emekliliği olanaksız hale getireceğine dikkat çeken Tombul, “Bu tasarıya karşı çıkan herkezi salı günü saat 12:00’de SSK Genel Müdürlüğü önüne bekliyoruz. Ayrıca TBMM önünde de talep zinciri oluşturacağız. Hükümet halkın iradesi dışında olmasına rağmen bu yasayı çıkartırsa, yasanın geri çekilmesi için her şeyi yapacağız ve eylemlerimize devam edeceğiz” dedi.

Toplantıya katılan Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Başkanı Mehmet Soğancı ise, yasanın meşru olmadığını savunarak; “Yasa her şeye rağmen meclisten geçse bile bu hükümetin yerine gelecek olan hükümet yasayı düzeltecektir” şeklinde konuştu.