Keşke tarihin dili olsa da konuşsa!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi, geçtiğimiz yıl başlattığı "Düşünce Seminerleri" kapsamında her hafta mesleklerinde başarılı olmuş isimleri ağırlamaya devam ediyor.

“Tarih dündür. Dününü bilmeyen geleceğini göremez” diyen Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Eğilmez, “Tarihe bakıldığından zirveye çıkmış tüm ülkelerin bir süre sonra duraklama, sonra gerileme ve en sonunda da dağılma eğilimi gösteriyor. Yani 21. yüzyılın lideri olan Amerika da bu ülkelerin içerisine girecektir” dedi. Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu belirten Eğilmez, “Rusya da lider bir ülkeydi ve sonra dağıldı. Amerika da dünyada tek güç olarak gösteriliyor. Yani Amerika da duraklama, gerileme ve dağılma yaşayacak ülkelerden biri durumunda. Bunun için bir zaman söylemeyiz, ama tarih tekerrürden ibaret olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir” diye konuştu.
Tarihi yazan kişinin tarihi yaşayan insanlara sadık kalması gerektiğini, aksi taktirde insanların tarih hakkında yanlış bilgilendirilip yanıltıldığını ifade eden Eğilmez, “Üç kıtada, 7 iklimi ve 72 milleti içine alan bir imparatorluğun fertleri olarak tarihimizi en iyi ve doğru bir şekilde öğrenmeliyiz. Ayrıca, tarihimizi öğrenmek için çok şanslı bir yerde yaşıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna şahit olan ve bu imparatorluğa başkentlik yapan bir şehirde yaşıyoruz. Her sokağında bir tarih yatan Bursa’da tarihimizi öğrenmemek çok ayıp olur. Bursa’nın kıymetini iyi bilmeliyiz, çünkü başka Bursa yok” şeklinde konuştu.

Geçmişini unutmak isteyen toplulukların zaman içerisinde tarih sahnesinden yok olup gittiklerini hatırlatan Eğilmez, “Devlet olmanın birinci kuralı adalettir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’yi kurarken söylediği ‘Adalet mülkün temelidir’ sözü bizim için çok önemlidir. Türkiye bu temel üzerine kurulmuş yegane ülkelerin başında gelir. Halkına adalet dağıtamayan ülkeler yok olmaya mahkumdur” dedi. Tarihin halka ters düz olarak öğretilmeye çalışıldığını kaydeden Eğilmez, “Yabancı tarihçiler bile tüm tarih belgelerinin gün ışığına çıkarılsa bile Türkiye’nin yüz kızartacak bir şeyini bulamayız dedikleri gibi şanlı ve gurur duyulacak bir tarihe sahibiz” diye konuştu.

CEMAL KUTAY ANILDI

Söyleşiye kısa süre önce yaşamını yitiren ünlü tarihçi Cemal Kutay’ı anarak başlayan Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Eğilmez, Cemal Kutay’ın Türkiye’nin yetiştirdiği en ünlü tarihçi olduğunu belirtti. Eğilmez, “Tarihi okuyan, araştıran ve gerçekleri su üstüne çıkaran gerçek bir tarihçidir. Türkiye tarihinin karanlık kalmış bazı bölümlerini Cemal Kutay tarafından öğrenmiştir. İnanıyorum ki pek çok tarihçi Cemal Kutay’ın yerinde olmak için her şeyini vermeye hazırdır. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli tarihçi Cemal Kutay’ı bir kez daha anıyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi Üftade Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Cem Sultan Lisesi öğrencileri katılırken, söyleşinin sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi Müdür Vekili Arzu Kuzgun, söyleşi nedeniyle Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Eğilmez’e bir plaket verdi.