‘Kestiğimiz ağaçtan fazlasını dikiyoruz’

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yeni golf sahaları yapılması için ağaçların kesilmesi gerektiği yönündeki bir soru üzerine, kalkınmanın çevreye saygı anlayışıyla birlikte gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Pepe, düzenlediği basın toplantısında, ”2006 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadelede Hazırlık Çalışmaları”nı değerlendirdi. Türkiye’nin yüzölçümünün sadece yüzde 27’sinin ormanlarla kaplı olmasına karşın, iklim koşulları ve topografik yapı nedeniyle yaz aylarında yangın tehdidinin arttığına işaret edenr Pepe, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarının bu sezon, 11 uçak, 23 helikopter, yüzlerce araç ve 11 bin işçiyle yürütüleceğini vurguladı.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Pepe, “yeni golf sahaları yapılması için birçok ağacın kesileceği”nin hatırlatılması üzerine, Akdeniz bölgesinde golf sahaları için ağaç kesilmesi tartışmasıyla ilgili turizm ve çevre konusunda dengeli bir politika izleme durumunda olduklarını, kendilerinin kestiklerinden çok ağaç diktiklerini belirtti. Pepe çevre konusunda ‘hiç bir ağaca dokunmayalım’ anlayışının yanlış olduğunu ifade etti. Pepe, “Kestiğimiz ağaçtan kat kat fazlasını dikiyoruz. Koruma ve sürdürülebilir kalkınma anlayışını faaliyetlerimizin tam eksenine oturtuyoruz. Golf sahaları artacak.” dedi.

Pepe, Mamak çöplüğüyle ilgili soruya ise Büyükşehir Belediye Başkanı’yla beraber çalışmaları takip ettiğini, birçok belediye ve fabrikayla bu konuda toplantı yapacaklarını, ama eski kafayla devam eden olursa onların önüne barikat kuracaklarını söyledi. Mamak Çöplüğü’nü yakından takip ettiklerini kaydeden Bakan Pepe, bu bölgede 2 adet ayrıştırma tesisi kurulacağını sözlerine ekledi.

Ankara Çayı’na pek çok evsel ve endüstriyel atık karıştığını hatırlatan Pepe, bunun önüne geçilmesi için bölgedeki sanayicilere ve belediye yetkililerine ortak bir çalışma yürütmeleri konusunda talimat verdiğini söyledi. Pepe, Ankara Çayı’ndaki kirliliğin önüne geçeceklerini, kirletmeye devam edenlerin önüne barikat kuracaklarının altını çizdi. Pepe, orman yangınları ile mücadele etmek için oluşturulan timler ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi ve basınçlı su tabancasını denedi.