Ketenci’den Basbakan Erdogan”a ‘CIA’ sorusu

Ketenci, Isveç Devlet Radyosu’nun verdigi bir haberde Türk güvenlik birimlerinin yurt içinde ve yurt disinda yaptigi operasyonlarda ABD tarafindan terörist olduklarindan kuskulanilan kisileri yakalayarak hiç sorgulamadan CIA’ya teslim ettiginin iddia edildigini kaydetti. Ketenci, 7 Mart 2005 tarihinde Istanbul Atatürk Havalimani’ndan kalkan CIA’ya ait bir uçagin Danimarka’da Kopenhag Havaalani’na indigi, 23 saatlik bir beklemeden sonra tekrar havalanip, Izlanda’nin Rejkavik Havalani’na indigini, uçagin daha sonra da ABD’ye indigini hatirlatti.

Washington Post Gazetesi’nin, ABD’nin ülke disinda bazi dogu Avrupa ülkelerinde gizli hapishaneler olusturdugu iddiasinda bulundugunu belirten Ketenci, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde uluslararasi platformda çok ciddi bir suçlama ile karsilasmasinin olasi gözüktügüne isaret etti. 7 Kasim Pazartesi günü TBMM’ye konu ile ilgili bir soru önergesi verecegini kaydeden Ketenci, Basbakan Erdogan’dan su sorulari yanitlamasini isteyecek:

“- 7 Mart 2005’de Türk topraklarina inen CIA’ye ait uçak, Türkiye’den yolcu almis midir? Yolcu alinmis ise bunlarin isimleri nedir?

– Türk güvenlik birimleri iddia edildigi gibi ABD’nin taseronlugunu yaparak bazi kisileri yakalamis ve sorgulama yapmadan CIA’ya teslim etmis midir?”