KEY ÖDEMELERİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

5. "KEY ödemeleri" isim listesi sorgulama ekranı. KEY ödemeleri alamayanlar için yeni key ödemeleri:

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi tarafından, ''5939 Sayılı Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Ve 7/1/2010 tarihli ve 27455 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik'' hükümlerine göre tespit edilen 16 ciltten oluşan hak sahipleri listesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

 

KEY ÖDEMELER İÇİN;

 

keyodemeleri.com

KEY ödemeleri 8 Aralık 2009 tarihli 5939 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik gereğince Ziraat Bankası kanalıyla 22 Mart-2 Nisan 2010 tarihleri arasında yapılacak. Ödemelerde T.C. kimlik numarasının ibrazı zorunlu olacak.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, KEY ödemeleri listeleri 6 sütundan oluşuyor. Birinci sütunda TC kimlik numarası, ikinci sütunda sosyal güvenlik numarası, üçüncü sütunda hak sahibinin adı ve soyadı, 4'üncü sütunda ödenecek nakit tutar, 5'inci sütunda hak sahibinin alabileceği nominal hisse tutarı, 6'ıncı sütunda da alınabilecek hisse adeti gösteriliyor.

Ramazan Sakça, çok büyük içerikli olması nedeniyle KEY ödemeleri listelerini gösteren Resmi Gazete'nin ilk aşamada 3 tane basılacağını, daha sonra ihtiyaca göre baskı yapılabileceğini bildirdi.
KEY ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinde yapılıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün imzaladığı konuyla ilgili yasa değişikliği daha önce Resmi Gazete'de yayımlandı.


-SON İKİ NUMARAYA GÖRE-

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, haksahiplerine yapılacak KEY ödemelerinin, ölçek açısından sistemi zorlayıp zorlamayacağı sorusuna, "Ziraat Bankası bu tür yaygın ve büyük ödemelere "antrenmanlı" bir bankadır. SSK, Bağ Kur emekli maaşlarında 6.5 milyon kişiye ödeme yapıyoruz" şeklinde cevap verdi. Çağlar'ın verdiği bilgiye göre ödemeler, vatandaşlık numarasının son iki rakamına göre, günlere bölünerek yapılacak.

-KREDİ PAKETİ-

Çağlar, geçen Erzurum'da KEY ödemeleri tutarlarını, peşin toplu faize sayarak, kredi olarak da kullandırma projesi üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Bu projenin geçerli olduğunu söyleyen Çağlar, ihtiyaç kredisi olarak kullanılabilecek bu kredi projesine son şeklini vermek üzere olduklarını açıkladı. Buna göre, KEY ödemeleri alacağı örneğin 1000 YTL olan bir haksahibi, bu tutarın bireysel kredideki faizin peşitanı sayılması kaydıyla, 10 ayda 10 eşit taksitte 10 bin YTL kredi kullanabilecek. İkinci seçenek ise aynı tutarın, 20 ay taksitle 5 bin YTL kredi olarak alınması sözkonusu olabilecek. Çağlar, 1000 YTL'lik kredinin 20 taksitte alınıp alınamayacağı sorusuna, "bunun haksahibi ile şube arasındaki ilişkiye bağlı olduğunu" kaydetti.

-PİYASAYI RAHATLATABİLİR HACİZE KARŞI ENGEL YOK-

Can Akın Çağlar, piyasaya girecek 2.8 milyar YTL'nin "canlandırıcı" etkisi olup olmayacağı sorumuza, "Böyle bir etki beklenir" yanıtını verdi. Pek çok vatandaş açısından "nefes aldırıcı" bir işlev üstlenecek olan KEY ödemeleri, haciz takibi yapan ve alacağında zorlanan bankalar için de "fırsat" olacak. Çağlar, KEY ödemeleri tutarlarının, başka nedenlerle alacaklı olan bankalar açısından hacze konu olabileceğini ve bunun önünde yasal bir engel bulunmadığı görüşünü tekrarlarken, "Diğer bankalardan listeler gelmeye başladı mı?" sorumuza, "Haberler geliyor" yanıtını verdi.

-KEY ÖDEMELERİ 1 TL OLANLAR BİLE VAR-

KEY tutarları 1 TL ile 1391 TL arasında değişiyor. KEY ödemeleri, 1987-1995 döneminde hesabına prim kesilen 8 milyon 493 bin 956 kişiyi kapsıyor. Ödeme dilimlerine göre, en çok hak sahibi 3 milyon 800 bin kişi ile 0-50 TL arasında bulunuyor. 2 milyon 922 bin kişi 50 ile 500 TL arasında, 972 bin kişi de 500 ile bin TL arasında KEY parası alacak.

-1.3 MİLYON PERSONELE EK ÖDEME ÇALIŞMASI YAPILIYOR-

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ek ödeme alamayan personele ilişkin çalışmanın yapıldığını açıkladı. Çiçek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Afet İşleri Yasasının görüşülmesi sırasında, bir milyon 300 bin personeli ilgilendiren düzenlemenin TBMM tatile girmeden yapılacağını söyledi. Çiçek, şöyle dedi: "Ek ödeme alamayan 1 milyon 300 bin personelle ilgili düzenleme yapıyoruz. Bunu Meclis tatile girmeden yapmayı düşünüyoruz. 100-200 TL fark var diye çalışanlar oraya geçmek istiyor, hepimizi meşgul ediyor."

***
5664 Sayılı Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ve 14.08.2007 tarih 26613 (Asıl ) Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Hükümlerine göre;
İlgili Kanun gereği Banka tarafından Emlak Konut GYO A.Ş.'ye bildirilen listeler hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere ilan edilecek ve sitemizde KEY ödemelerine ilişkin sorgulama bu tarihten itibaren başlayacaktır.
KEY Hak sahipleri ödeme miktarlarını internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve Sosyal Güvenlik Numaraları ile öğrenebileceklerdir.
T.C. Kimlik No ve Sosyal Güvenlik No ile yapılan sorgulama sonucunda çıkan ödeme miktarına hak sahibinin itirazı olmaması durumunda, Hak Sahipleri ödemelerini yukarıda belirtilen ödeme tarihleri tablosu doğrultusunda T.C. Ziraat Bankası şubelerinden T.C. Kimlik No ibraz ederek alacaklardır. Kurumlar tarafından T.C. Kimlik No bildirilmeyen KEY ödemeleri hak sahiplerine ödeme yapılamayacaktır. Bireysel KEY ödemeleri için T.C. Ziraat Bankası Şubelerine başvuran hak sahiplerinin T.C. Kimlik No ile birlikte Nüfus Cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik No ile ödeme yapılmayacaktır.
KEY ödemeleri hak sahiplerinden T.C. Ziraat Bankası'nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin Bankkartı bulunanlar, T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden yukarıda belirtilen günleri beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabileceklerdir. Dolayısıyla bu hak sahiplerinin şubeler yerine, doğrudan T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden paralarını almaları mümkün olabilecektir.
KEY ödemeleri bireysel olarak T.C. Ziraat Bankası Şubelerinden yapılabileceği gibi, T.C. Ziraat Bankası Şubeleri'ne başvuruda bulunan Kurum/Kuruluş ve Saymanlıklar aracılığıyla toplu olarak da ödenebilecektir.
Kurum ve Kuruluşlardan, halen çalışan personelinin KEY ödemeleri tutarlarını topluca almak isteyenlerin, herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesine başvurarak, personeline ait bilgileri bir CD ve istenen diğer belgeleri vermeleri halinde, bu kurum ve kuruluşlara, yukarıda belirtilen ödeme günleri beklenmeden ilk gün topluca ödeme yapılacaktır. Detaylı bilgi T.C. Ziraat Bankası Şubelerinden alınabilecektir.
Hisse senedi talep edecek hak sahiplerinin T.C. Ziraat Bankası Şubeleri'ne bireysel olarak başvurmaları gerekmektedir. Hisse senedi talep edecek hak sahipleri T.C. Ziraat Bankasından hisse senedi hak sahipliğine ilişkin dekont alacaklardır. Topluca hisse senedi talebi kabul edilmeyecektir. Hisse senedi ilmühaberlerinin hak sahiplerine teslimine ilişkin usul ve esaslar daha sonra Emlak Konut GYO A.Ş. tarafından ilan edilecektir.
T.C. Kimlik No ile yapılan sorgulama sonucunda KEY ödemeleri listesinde isimleri yer almaması Sosyal Güvenlik No ile yapılan sorgulamada T.C. Kimlik No'nun bulunmaması ya da Konut Edindirme Yardımı hak sahibi olduğunun ve ödeme miktarının doğru olmadığının ileri sürülmesi halinde üç ay içinde öncelikle adlarına ödeme yapan kurumlara (çalışmış oldukları kurumlar) bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik kurumlarına müracaat etmeleri gerekmektedir.
Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına istinaden yapılacak ödemelerde yasal mirasçıların tümünün aslen/vekaleten birlikte müracaat etmeleri veya miras ortaklığına temsilci atanması gerekmektedir. İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne dair mahkeme kararının ibraz edilmesi halinde ise hisse oranında ödeme yapılacaktır.
Vekâletname ile yapılacak KEY ödemelerinde, genel vekâletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecektir. Ancak, ibraz edilecek genel vekâletnamede vekilin Bankadan para çekme yetkisi bulunacaktır.
İlgili Kanunun uyarınca Resmi Gazete de ilan tarihinden itibaren beş yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazineye irad kaydedilir.
***

-HABERİN GEÇMİŞİ-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül KEY ödemelerini ilgilendiren kanunu onayladı. Ödemeler 28 Temmuz'da yapılacak. Gül, KEY ödemelerine ilişkin düzenlemenin de yer aldığı 5787 sayılı "Kamu Yönetimi Kanunu"u onayladı. KEY ödemelerine ilişkin düzenlemenin de yer aldığı 5787 sayılı bu Kanun Resmi Gazete'de de yayımlandı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, KEY ödemelerine 28 Temmuz'da başlayacaklarını söylemiş ve Abdullah Gül'ün onayını beklediklerini belirtmişti. Onay nihayet geldi.

Çağlar, KEY ödemelerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.  KEY ödemeleriyle ilgili yasanın Mecliste kabul edilmesinin ardından Hazine ve Ziraat Bankasının hazırlıklarını tamamladığını ve 8,5 milyon hak sahibinin bilgilerinin kendilerine geldiğini bildirdi.
Ödeme şekli ve tutarlarıyla ilgili bilgi veren Çağlar, 8,5 milyon kişiye toplam 2,8 milyar TL ödeneceğini söyledi. Çağlar, en yüksek ödeme tutarının 1,391 TL olduğunu belirterek, 1 TL alacağı olan hak sahibinin de bulunduğunu ifade etti.

Ödeme dilimlerine göre en çok hak sahibini 0–50 TL arasında alacağı olanların oluşturduğunu belirten Çağlar, bu dilimde 3 milyon 800 bin kişinin bulunduğunu kaydetti. Çağlar 1 milyon ve üzerinde alacağı olanların sayısının ise 1 milyon 145 bin olduğunu söyledi.

ÖDEME TUTARLARI VE HAK SAHİBİ SAYISI

Çağlar, KEY'de ödeme tutarları ve hak sahibi sayısını da dilimler halinde şöyle sıraladı:

ÖDEME TUTARI HAK SAHİBİ SAYISI

0-50 TL 3.800.000

50-100 TL 848.000

100-150 TL 477.000

150-200 TL 464.000

200-250 TL 275.000

250-300 TL 220.000

300-400 TL 364.000

400-500 TL 274.000

500-600 TL 237.000

600-700 TL 208.000

700-800 TL 181.000

800-900 TL 183.000

900-1.000 TL 163.000

1.000 TL ve üzeri 1.145.000

Buna göre, 2 milyon 922 bin kişi 50 ile 500 YL arasında, 972 bin kişi de 500 ile 1.000 TL arasında konut edindirme yardımı parası alacak.

1.000 TL'NİN ÜZERİNDE ALACAĞI OLANLARA KREDİ İMKÂNI


Çağlar, Ziraat Bankasının 1000 TL ve üzerinde alacağı olanlar için komisyon ücreti ve faiz oranında avantaj sağlayarak, alacağının 10 katına kadar kredi verilmesine yönelik çalışmaları olduğunu da bildirerek, şunları söyledi:

''1.000 TL üzerinde alanlara böyle bir kredi ürünü geliştirelim diye düşündük. Mesela KEY ödemelerinden 1.000 TL alacaksanız. O kişiye eğer kredi veriminde bir problem yoksa 'size 10 bin TL vereyim, bunu 10 taksitte bana ödeyin' veya 'size 5 katını vereyim, 20 taksitte bana ödeyin' şeklinde bir kredilendirme yapacağız. Nemanın başka bir versiyonu gibi. Kendilerine ödenecek rakamı peşin ödenen bir komisyon veya bu işin peşin ödenen bir faiziymiş gibi kabul edip, geri kalan 10 taksitte herhangi bir komisyon ya da faiz telaffuz etmeyeceğiz.''

Bunun herkes kredilendirilecek anlamı taşımadığını da kaydeden Çağlar, ''Tabii ki çok büyük volum oluşur oluşmaz bilmiyoruz. Ama insanların derdine derman olabilecek gibi bir rakam ortaya çıkar. 5 ya da 10 bin TL bir işini görür. Oysaki 1.000 TL ödediğimiz bir kişi onu çok bir şey de kullanamayabilir'' dedi.

Çağlar, kredi vermede kefil istenmeyeceğini, ancak kredi kayıt merkezinden gerekli sorgulamaların yapılacağını ifade etti.

Çağlar, KEY'in konut edindirme yardımı olduğunun anımsatılarak, ''Konut kredisi verir misiniz?'' sorusu üzerine, ''Konut kredisi zaten veriyoruz. Ama bununla ilgili diyorsanız. Bundan bir konut kredisi olmaz. Hepsi çok küçük rakamlar en üst olana 10 katını verseniz bile 13-14 bin TL'ye yakın para. Yani onunla bir …'' diye konuştu.

ÖDEME ŞEKLİ

Çağlar, ödeme için tüm hak sahipleri adına hesap açılacağını ifade ederek, hak sahibinin alacağını kimlik bilgileri ve vatandaşlık numarasıyla herhangi bir şubeden alabileceğini söyledi. Çağlar, ''Herkes büyük merakla gelecek. Ama geldiğinde, '1 TL-5 TL nereden çıktı' diye bakacak. Çünkü insanlar bunun nema gibi büyük rakamlar olduğunu düşünebilir'' diye konuştu.

Çağlar, kurumların istemesi halinde kamu-özel ayrımı olmadan nemada olduğu gibi toplu ödeme yapılabileceğini belirtti.

-''KİMSENİN ZARARINA İŞLEM YAPMA LÜKSÜ YOK''-

Çağlar, Ziraat Bankasının zararına kredi verdiği yönündeki söylemlerin belirtilmesi üzerine, kimsenin zararına işlem yapma lüksüne sahip olmadığını belirterek, ''Biz de böyle bir lükse sahip değiliz'' dedi.

Çağlar, ''Zararına verdiğini iddia edenler son toplanan mevduat rakamına bakarlar. Mesela bugün 20 ile mevduat topluyorsunuz ama çok iyi firmalar 17 ile kredi veriyorsunuz. Sadece buna baktığınız zaman 20'ye mal alıp, 17 ile satıyormuş gibi, zararına işlem yapıyorsunuz gibi algılanabilir. Oysaki bankaların öz kaynakları, daha düşük topladıkları mevduatları var. Son toplanan mevduatın maliyetiyle verilen krediyi mukayese etmemek lazım'' açıklamasında bulundu.

KEY ÖDEMELERİNE HACİZ UYARISI

KEY ödemelerinde birçok vatandaş bankaya gittiğinde hiç beklemediği bir tabloyla karşılaşacak.

KEY'deki ödeme düğümü sonunda çözüldü. AK Parti Hükümeti Temmuz ayı içerisinde bir tarih derken kesin tarih Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'dan geldi.

Çağlar ilgili Kanunu Cumhurbaşkanı'nın onaylaması halinde KEY ödemelerine 28 Temmuz'da başlayacaklarını söyledi.

KEY ödemelerindeki en çok merak edilen hususlardan biri de ödemelere haciz uygulanıp uygulanmayacağıydı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankalara borcu bulunan hak sahiplerinin alacağına haciz koyabileceklerini de belirtti.

İşte KEY ödemesi yapılamayacaklar listesi

* Lojmanda oturan memurlar
* Sözleşmeli memurlar
* 1987–1995 yılları arasında yurtdışında görevli kamu çalışanları
* Boşanan kadınlar

Burada en ilginç ayrıntı 1987–1995 yıllarında evli olan ancak daha sonra boşanan çiftlerden kadının para alamaması.

Emlak Bankası Yöntem Kurulu Başkanı Zeki Sayın, "Biz kimli evli, kim bekâr, kim boşanmış takip edemeyiz" dedi.

İlgili kanunda, ödemenin aile reisine yapılacağının belirtildiği, bu nedenle kendilerine, hak sahibi olarak, evli çiftlerden aile reisi olarak erkeğin adının bildirildiğini anlatan Sayın şunları kaydetti: “Para kimin adına yattıysa, bize kimin ismi, sicil numarası, vatandaşlık numarası verildiyse ödemeyi ona yapabiliriz.”


-ERDOĞAN DA, ''KEY ÖDEMELERİ TEMMUZDA YAPILACAK'' DEMİŞTİ-

Uzun süredir kamuoyu gündemini meşgul eden KEY ödemelerinde sona gelindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2 milyar 855 milyon TL'lik KEY ödemelerinin iki hafta içinde Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacağını söyledi.

-MEHMET ŞİMŞEK KEY ÖDEMELERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ-

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, KEY ödemeleri hakkında bilgi verdi.

Şimşek, KEY ödemelerine ilişkin şu ana kadar 8 milyon 493 bin 956 kişinin hak sahibi olarak belirlendiğini, bunlar için toplam 2,8 milyar TL ödeme yapılacağını belirterek, ''Şu anda Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının (EGYO) yaklaşık 500 milyon TL'lik nakdi var. Biz kendilerine 1,3 milyar TL borç vereceğiz. Ayrıca bunun dışında kalan 1 milyar TL'yi de yasa çerçevesinde Hazine olarak üstleneceğiz'' dedi.


Bakan Şimşek, TBMM Genel Kurulunda görüşülen KEY ödemelerini de içeren Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimini Yeniden Düzenleyen Kanun Tasarısının tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Şimşek, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in KEY ödemelerinin kamu maliyetine getireceği yüke ilişkin sorusu üzerine, şu ana kadar 8 milyon 493 bin 956 kişinin hak sahibi olarak belirlendiğini ifade ederek, bunlar için ödenecek toplam tutarın 2,8 milyar TL olduğunu bildirdi.  Hak sahiplerine verilecek ortalama rakamlara ilişkin soru üzerine de Şimşek, ''Eğer bir çalışan 1987 ve 1995 yılları arasında sürekli bir şekilde kesinti yapılmışsa, toplam olarak yaklaşık bin 391 TL alacak'' diye konuştu.

SSK'lının 271.8 TL, Emekli Sandığına tabi olanların da 496.4 TL alacağını dile getiren Şimşek, toplamda ortalama hak sahiplerinin 325.5 TL almasının beklendiğini bildirdi.

KEY ödemelerinin nemalandırılmasına ilişkin soru üzerine ise Şimşek, mevcut kanunda Emlak Bankasının 6 ay vadeli mevduatın esas alınacağının belirtildiğini anımsatarak, ''Bizim burada farklı bir uygulamaya geçmemiz söz konusu değil. Hatta biz işçi lehine düzenleme yaptık. Biz tüm dönem için Emlak Bankasının 6 ay vadeli mevduat faizini dikkate aldık. Burada herhangi bir aykırılık söz konusu değil'' dedi.