Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali 6 Mart’ta

Kıbrıslı sinemaseverlerin heycanla beklediği 3. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali, 6-20 Mart tarihlerinde Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne'de toplam 22 filme ev sahipliği yapacak.

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyesi’nin birlikte organize ettiği festivalde, 15’i festival filmi, 2’si çocuk filmleri kuşağı, 5’i de Fransız filmleri kuşağından olmak üzere 22 film sunulacak. Tümü de ödüllü olan festival filmleri 5 YTL karşılığı biletle izlenebilecek. Biletler üç belediyede ve filmlerin gösterileceği Sinemalarda satılacak.
Festivalin galası, 6 Mart Pazartesi akşamı saat 18.30’da Lefkoşa Galleria Sinema’da Dönüş filmiyle yapılacak. Lefkoşa’daki filmler saat 18.30’da, Gazimağusa ve Girne’dekiler ise 19.00’da başlayacak. Filmler orijinal dillerinde, Türkçe altyazıyla gösterilecek. Lefkoşa’da gösterime girecek Fransız sinemasından 5 film ise Fransızca dilde ve İngilizce altyazılı olacak. Fransız filmleri kuşağında çocuklar için gösterilecek çizgi sinema 18 Mart Cumartesi günü saat 11.30’da başlayacak. 3. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali, bu akşam saat 17.00’de Galleria Sinema’da düzenlenen toplantıda belediye başkanlarınca tanıtıldı.

–ERK: “BÜYÜK VE NİTELİĞİ YÜKSEK PROJELERE ÖRNEK”–

Festival Danışmanı Göksel Gülensoy’un festivalle ilgili bilgiler vermesinden sonra konuşan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kutlay Erk, üç belediyenin büyük, niteliği yüksek projeler üretmeyi hedeflediklerini ve üçüncü yılına giren bu festival yanında Tiyatro Festivali’nin de buna örnek oluşturduğunu söyledi. Erk, festivalin daha iyi bir nitelik kazandığını ve kendini aştığını, 15 değişik ülkenin ve Fransız filmlerinin Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de halka ulaşacağını kaydederek, festivalin sponsorlarına ve katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Kıbrıs’ta politik sorun yüzünden insanların sosyal hayatta birçok sıkıntıyla karşılaştığına işaret eden Kutlay Erk, “İstiyoruz ki insanlarımızın günlük hayatı daha güzel olsun. Kültürle, sanatla, sporla bir nebze rahatlasın. Daha iyi nitelikte kültür ve sanat hizmetleri hedefimizdir. Festival süresince salonlarımızın dolu olacağına inanıyorum” diye konuştu. Erk, Türkiye’nin tanınmış sinema yazarı Atilla Dorsay’ın ve bazı tanınmış sanatçıların festivale katılmak üzere KKTC’ye geleceğini de açıkladı. Erk, festivalin Avrupa Filmleri Festivalleri’ne tescil edilme hakkı kazandığını ve böylece diğer yıllarda daha otorite kişileri davet edebileceklerini bildirdi.

–KAYALP: “ARTIK KURUMSALLAŞTI”–

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nin artık kurumsallaştığına işaret ederek, bunun da istikrar göstergesi olduğunu vurguladı. Kayalp, festivalin sanat kalitesinin artması ve daha çok seyirciye ulaşmasını hedeflediklerini belirterek, bilet ücretlerinin geçen yılki gibi 5 YTL olduğunu, para kazanmayı değil, daha çok insanın bu sanatsal etkinlikten yararlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Oktay Kayalp, festivalin istikrarlı şekilde büyüdüğünü, güçlendiğini ve kalitesini artırdığını kaydederek, sponsorlara, Galleria sinemalarına, Fransız Kültür Derneği’ne ve belediyelerin elemanlarına teşekkür etti.

–AYGIN: “BİZ OLMASAK DA SÜRECEK”–

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da, geçmişte Kıbrıs Türk insanının hayatında özellikle hafta sonları sinemanın önemli yer tuttuğunu, sosyal bir aktivite ve eğlence olduğunu ancak daha sonra sinema salonlarının birer birer kapandığını ve insanların farklı yerlere yöneldiğini, ardından sinemaların yeniden açılarak değer bulduğunu anlattı. Aygın, üç belediyenin gücünün birleşmesinin sosyal hayatın şekillenmesinde anlam bulduğunu kaydederek, festivalin kurumsallaşmasının büyük önem ve anlam taşıdığını vurguladı. Sinema festivalinin kendileri olmasa da süreceğini ve vazgeçilmez olduğunu belirten Sümer Aygın, zenginleşerek, güzelleşerek devam edecek festivalin hayırlı olmasını diledi.

–MERTAN: “YEDİNCİ SANAT”–

Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği Başkanı Biran Mertan da konuşmasında, yedinci sanat diye adlandırılan sinemanın tabuları ve mesafeleri bir anda ortadan kaldırarak insanları birleştiren büyük bir sanat olduğunu ve Kuzey Kıbrıs’ta belediyeler arası kültürel dayanışmayla yer verilmesinin güzel bir olay olduğunu söyledi. Mertan, Kıbrıs’ta tarihten gelen Fransız kültürü etkilerinin sürdüğünü kaydederek, Fransız Kültür Derneği’nin başlattığı Fransızca Filmler Haftası’nın amacının, sinema sanatının beşiği sayılan Fransa’nın referans niteliğindeki sinema sanatını Kıbrıs’a taşımak olduğunu vurguladı. 3. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nde Fransızca Filmler Haftası’nda bu yıl Fransız filmleri yanında Belçika ve İsviçre ortak yapım filmler de sunulacağını kaydeden Biran Mertan, organizatörlere, belediye başkanlarına ve Fransız Kültür Merkezi’ne teşekkür etti. Konuşmaların ardından festivalde gösterilecek filmlerin fragmanları izlendi.

Festivalde gösterilecek filmler ise şöyle:

Dönüş, Solino, Boş Ev, Bir Şans Daha, Gelinler, Ruhların Kaçışı, Kalküta’nın Çocukları, Kasap, Tutunamayanlar, Gözlerimi De Al, Köpek Bombon, Büyük Yönetmen, Bir Mucizedir Yaşamak, Viski, Soğuk Duş, Yay,

Çocuk Filmleri Kuşağı: Milyonlar

Fransız Filmleri Kuşağı: Azzuro (Mavi), La chambre des magiciennes (Büyücü Kadınların Odası), L’esquive (Kaçak), Depius qu’Otar est parti (Otar Gittiğinden Beri), Kirikou et la sorciere (Kiriku ve Büyücü).