Kıbrıs Rum Kesimin’de eski bir tabut bulundu

Kıbrıs Rum Kesimi'nin batısındaki Kouklia köyünde, Homeros destanını anlatan renkli resimlerle süslü 2 bin 500 yıllık taş bir tabut bulundu.

Pavlos tabutun süsleme tarzı olarak benzersiz olduğunu, çok fazla sanatsal bir bakış açısı içermemesine rağmen konunun ve renklerin kullanıldığını söyledi.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde şimdiye kadar bu tarz iki mezar bulunduğunu belirten Pavlos, bu iki mezarın da New York’taki Metropolitan müzesinde sergilendiğini ve ikisininde renkli süslemelerinin son bulduklarına kıyasla daha solgun olduğunu söyledi.

İnşaat işçileri tarafından kazara bulunan mezarın eski bir savaçıya ait olduğu tahmin ediliyor. Pavlos taş tabut üzerindeki süslemelerin beyaz zemin üzerine kırmızı, siyah ve mavi renkler kullanılarak yapıldığını söyledi. Rum başkan Pavlos, M.Ö. 500 yıllarında Eski Yunan Kültürünün Doğu Akdeniz adalarında etkisini gösterdiği döneme ait olduğunu söyledi. Süslemelerin çok basit bir tarz ile yapıldığını belirten Pavlos, daha sonraki klasik örnekler ve yöntemlerle çok az alakasının olduğunu söyledi. Uzmanlar süslemeler Homeros’un İlyada ve Odissea’sındaki kahramanı Ulysses’i tasvir ettiğini kaydetti.

Pavlos, resimlerden biri Ulysses’in ve arkadaşalarının kör Cyclops Polyphemos’in mağarasından koyun yığınlarının altında kaçışını, diğer bir resmin de Eski Yunanlılar ile Truvalıların İlyada’daki savaşını anlattığını söyledi.