‘Kıbrıs sorununda polemik yaşanmadı’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, müzakerelerin başlatıldığı Hükümetler Arası Konferans (HAK) öncesi yapılan Ortaklık Konseyi toplantısında Kıbrıs sorunu ile ilgili bir polemik yaşanmadığını söyledi.

Kıbrıs sorununda yoğunlaşan sorulara verdiği yanıtta Gül, HAK öncesi gerçekleştirilen ve AB’nin ortak müzakere pozisyon belgesini Türkiye’ye sunduğu Ortaklık Konseyi toplantısında Kıbrıs sorunun tek bir paragraf olarak ele alındığını ve bu konuda bir polemik yaşanmadığını dile getirdi. Toplantının Kıbrıs sorununa yoğunlaşmadığını vurgulayan Gül, AB’nin konuyla ilgili kendi pozisyonunu, kendisinin ise Türkiye’nin pozisyonunu bir kere daha hatırlattığını belirterek, “Pozisyonlarımızda değişiklik yok” dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin süreçteki olumsuz yaklaşımının bir ‘tren kazasına’ (süreçteki olası kopma durumu) neden olup olmayacağının sorulması üzerine Gül, “Tren kazasının tarafları vardır. Vicdanlara sorulursa bunun müsebbibi Türkiye ve KKTC değildir” dedi. Toplantıda, Kıbrıs sorunun ‘oldu bitti’ ile çözülemeyeceğini vurguladığını kaydeden Gül, Türkiye-AB ilişkilerinin Kıbrıs ile zehirlenmemesi gerektiğini dile getirdi. Rum Kesimi’nin tavrının haksız olduğunun AB’nin diğer üyelerinin de farkında olduğunu kaydeden Gül, “Ne yazık ki üyelik içinde herkesin bazı hakları var” dedi. Türkiye’nin Rum Kesimi’ne limanları açması konusunda ise Gül, KKTC’ye ambargo uygulandığını hatırlatarak, “Türkiye de bir nevi ambargo uyguluyor. Biz, bu kısıtlamaları karşılıklı olarak, aynı anda kaldıralım diyoruz” dedi. Süreçte önemli olanın Türkiye’nin kararlı durması olduğunu belirten Gül, AB’nin Rum Kesimi’ni Türkiye’den daha faydalı bulması halinde, bu işin biteceğini ve Türkiye’nin yoluna devam edeceğini kaydetti. Gümrük Birliği’nin uygulanması konusunda yaşanacak problemler konusunda çözüm platformlarının var olduğunu kaydeden Gül, herkesin yaratıcı fikirler peşinde olduğunu kaydetti. Gül, “AB’nin problemlere çözüm bulma kapasitesi var” diye konuştu.

Sürecin, Kıbrıs Rum Kesimi’nin itirazlarına rağmen ilerlediğini ve bunun 17 Aralık, 3 Ekim’de görüldüğü gibi bugün de görüldüğünü dile getiren Gül, “Bir fasıl açıldı, bir fasıl kapandı. Kapatmıyoruz da diyebilirlerdi. Önemli olan faslın kapanmasıdır. Bu, bir dönüm noktasıdır” dedi. Türkiye’de uygulanan reform süreci ve uygulamaları konusunda devamlılığın önemine işaret eden Gül, reformlarda yaşanan aksaklığın Türkiye’nin dışarıdaki dostlarının da elini zayıflattığını vurguladı. Türkiye’nin Kıbrıs konusunda taviz veremeyeceğinin altını çizen Gül, buna karşın AB sürecinde kendi ellerinde olan konuların da bulunduğunu belirtti. “Bize bağlı olan konularda kararlıyız” diyen Gül, “Önümüzdeki dönem artılarımızın sayısını arttırmalıyız. İlerleme Raporu’na kadar çok yol alacağımıza inanıyorum. İç meselelerde herhangi bir gerekçe ortayla koyamayız. Esas problemler de oradan çıkar. İç meseleleri el ele daha iyi hale getireceğiz. Kendi evimizin içini düzene koymalıyız” diye konuştu.

Gül, Türkiye’nin süreçte heyecanını kaybedip kaybetmediğinin sorulması üzerine ise, “Ben realistim” dedi. “Heyecan ile hareket etseydim. 17 Aralık’ta, 3 Ekim’de gitmezdim ve kahraman da ilan edilirdim” diyen Gül, buna karşın sürecin devam etmesinin getirdiği kazanımların ortada olduğunu vurguladı.