Kibris’in ‘Özker Hoca’si öldü

KIBRIS - Kibris Türk siyasi yasaminin mihenk taslarindan Özker Özgür, tutuldugu kanser hastaligina yenik düstü.

Tutuldugu amansiz hastaliga karsi dokuz aydir mücadele veren Özker Özgür, dün saat 16.20’de evinde hayatini kaybetti

Kibris’in “Özker Hoca”si öldü

Kibris Türk siyasi yasaminin mihenk taslarindan Özker Özgür, tutuldugu kanser hastaligina yenik düstü. Dün saat 16.20’de evinde yasamini yitiren Özker Özgür yarin ögle namazindan sonra topraga verilecek. Özgür için önce Atatürk Kültür Merkezi’nde, ardindan da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlenecek

Kibris Türk siyasal yasamina uzun yillar hizmet veren, siyasetin “Özker Hocasi”, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’nin 20 yillik eski Genel Baskani, eski Basbakan Yardimcisi, Birlesik Kibris Partisi (BKP) Disiliskiler Sekreteri Özker Özgür, tutuldugu amansiz hastaliga yenik düserek, dün saat 16.20’de evinde yasamini yitirdi.

Özker Özgür, Kibris Türk halkinin siyasi yasaminda muhalif bir durus sergilemis, esitlik, özgürlük ve baris mücadelesine bir ömür boyu katki koymustu.

Son ziyaretçisi Hristofyas oldu

Özker Özgügr, ölümünden 24 saat önce AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas tarafindan da ziyaret edilmisti.

Özgür’ü evinde ziyaret eden Hristofyas’a Özgür, “AKEL kurultayina basari dileklerimi götür. Kibris’in birlesmesi için çalisin” dedi. Hristofyas da ziyaret sirasinda bu mesaji AKEL’in yarin baslayacak kurultayinda delegelere iletecegini söyledi.

Bu arada aileye bassagligi dileyen Hristofyas, kurultayin ertelenecegini ve AKEL’in cenazeye genis bir sekilde katilacagini da iletti

Evine ziyaretçi akini

Özker Özgür’ün ölüm haberinin yayilmasinin ardindan evi ziyaretçi akinina ugradi. Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat ve Esi Oya Talat’in yani sira, Basbakan Ferdi Sabit Soyer, Saglik Bakani Esref Vaiz, Gençlik ve Spor Bakani Özkan Yorgancioglu, CTP Genel Sekreteri ve Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Lefkosa Milletvekili Ahmet Barçin, Cumhurbaskanligi Müstesari Rasit Pertev, Özel Kalem Müdürü Asim Akansoy ve Ilkögretim Dairesi Müdürü Hatice Düzgün Özker Özgür’ün Lefkosa’da bulunan evine giderek ailesine bassagligi diledi.

Bu arada, Özker Özgür’ü BKP Genel Sekreteri Izzet Izcan ve çalisma arkadaslari da bir an olsun yalniz birakmadi.

Çok sayida vatandas da haberi alir almaz Özker Özgür’ün evine kosarak, ailesine bassagligi diledi.

Özker Özgür için AKM ve mecliste tören

Özker Özgür için yarin saat 09.00 10- 45 tarihleri arasinda Milli Egitim ve Kültür Bakanligina bagli Atatürk Kültür Merkezi’nde, saat 11.00- 11.30 saatleri arasinda da Cumhuriyet Meclisi’nde bir tören düzenlenecek.

Meclisteki törenden sonra Selimiye Camii’nde gerçeklestirilecek dini törenin ardindan Özgür’ün naasi Lefkosa Mezarligi’na defnedilecek.

Özgeçmisi

Özker Özgür, 1940 yilinda Baf Kazasinin Dagasan köyünde dogdu. Ankara Gazi Egitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Ingiltere’de mesleki kurs gördü ve uzun yillar ögretmenlik yapti.1975 yilinda olusturulan Kurucu Meclis’te üyelik yapti. 1976’da CTP Genel Baskanligi’na seçilen Özker Özgür, 20 yil boyunca baskanlik görevini sürdürdü. 1976, 1981, 1985 Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden Lefkosa Milletvekili seçildi.

1990 Genel seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (Demokratik Mücadele Partisi -DMP-) Lefkosa Milletvekili seçildi, ancak seçimlere distan karisildigini belirterek arkadaslari ile birlikte Meclis’teki yerini almayi reddetti.1993 Erken Genel Seçimleri’nde Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkosa Milletvekili seçildi ve DP-CTP Koalisyon Hükümeti’nde 11/12/1995 tarihine kadar Devlet Bakani ve Basbakan yardimciligi görevinde bulundu. Daha sonra düzenlenen Olaganüstü Kurultay ile CTP Genel Baskanligi görevini Mehmet Ali Talat’a devreden Özker Özgür, siyasi yasamina Birlesik Kibris Partisi’nde Disiliskiler Sekreteri olarak devam etti. Özker Özgür, uzun yillar Yeni Düzen, daha sonra da Avrupa/Afrika gazetelerinde makaleler yazmaktaydi.

Özker Özgür evli ve üç çocuk babasiydi.

Talat: Üzüntümüz büyük

Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat, Özker Özgür’ün ölümünden duydugu üzüntüyü belirterek, onun gerçekten hos bir seda biraktigini, Kibris Türk Halki’nin okulda, siyasette, sevgide, mutlulukta ve mücadelede ögretmeni oldugunu belirtti.

Talat, CTP eski Genel Baskani ve eski Basbakan Yardimcisi Özker Özgür’ün ölümü nedeniyle TAK ve BRTK’ya bir açiklama yapti.

Talat açiklamasinda, çok üzücü bir gelisme oldugunu ve Özker Özgür’ü kaybettiklerini belirterek, söyle devam etti:

Çok uzun yillar Kibris Türk Halki’na, Kibris Türk Toplumu’na önceleri ögretmen olarak sonradan da siyasal yasama yaptigi katkilarla bildigimiz, büyügümüz Özker Özgür’ü kaybetmek çok büyük aci. Sayin Özgür, Kibris Türkü’nün politik yasamina çok büyük katkilarda bulundu. Basbakan Yardimcisi olarak görev yaptigi yillara gelinceye kadar çesitli örgütlerde yaptigi görevlerle, CTP’nin Genel Baskanligi ile Kibris Türk Halki’nin büyük mücadelesine katkilarda bulundu.

“Kibris Türk halkina katki için

bir gün daha fazla yasamaya çalisti”

Benim de ilk kez profesyonel politik yasamimda yer aldigim DP-CTP hükümetinde Basbakan Yardimcisi olarak görev yapti ve bu görevde ülkeye çok büyük hizmetlerde bulunan Özker Özgür bugün bizlerden ayrilirken arkasinda unutulmayacak anilar birakti. Kibris Türk insaninin hiçbir zaman unutmayacagi, her zaman saygiyla anacagi eserler birakti. Hem siyasete katkida bulundu, hem de yazilariyla Kibris Türk düsün ve siyasi yasamina katki yapti. Onu ölümsüzlestiren hem biraktigi yazili eserler hem de siyasete katkilari olacaktir. Son güne kadar büyük bir mücadele verdi. Yasama sevincini kaybetmedi. Ölecegini bile bile yasama sarildi. Bir gün daha fazla yasamak için çaba ortaya koydu. Zor günler yasadi. Bu zor günlerde hayata bagliligi ve Kibris Türk Halki’na yapmaya devam etmek istedigi katkilarla birazcik daha yasadi.

“Geride hos bir seda birakti”

Bugün nihayet üzücü haber geldi. Bu üzücü haber bizleri derinden sarsti ama söyle de düsündürdü; demek ki önemli olan geride hos bir seda birakmakmis Sayin Özgür gerçekten geride hos bir seda birakti. Kendisini seven, sayan ve her zaman rahmetle anacak bir toplum birakti.

“Bizim hocamiz, Kibris

Türk halkinin ögretmeni”

Üzüntümüz büyük; ancak dolu dolu yasadi. Toplumuna, Kibris Türk Halki’na katkilarda bulundu. Bundan dolayi unutulmayacak. Biz kendisini her zaman saygiyla, sevgiyle anacagiz. Bizim hocamiz oldu. Kibris Türk Halki’nin okulda, siyasette, sevgide, mutlulukta, sevinçte ve mücadelede ögretmeni oldu. CTP’nin en uzun süre görev yapan genel baskani oldu. Tüm bu gerçekleri bilerek anilari düsleyerek onu anacagiz. Kendisini saygi, sevgi ve rahmetle aniyorum.”

Basbakan Soyer: Onu her zaman

büyük bir saygiyla anacagiz

Basbakan Ferdi Sabit Soyer, amansiz hastaliktan kurtulamayarak bugün ölen Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) eski baskani, eski Basbakan Yardimcisi, Birlesik Kibris Partisi (BKP) Disiliskiler Sekreteri Özker Özgür’ün ölümü nedeniyle mesaj yayinladi.

CTP Genel Baskani ve Basbakan Ferdi Sabit Soyer, yayimladigi mesajda, Özgür’ün ölümünü büyük bir üzüntüyle ögrendigini belirterek, sunlari kaydetti:

“Kibris Türk halki, Özker Özgür’ün vefatiyla yerinin doldurulmasi mümkün olmayan çok degerli bir ferdini yitirmistir. Onu, aydin, onurlu ve mücadeleci kisiligiyle her zaman büyük bir saygiyla anacagiz. Özker hocamiza rahmet, ailesi ve Kibris Türk halkina bassagligi mesaji diliyorum.”

DAÜ Kibrisli Ögrenciler Bsrligi’nin mesaji

DAÜ Kibrisli Ögrenciler Birligi Baskani Ediz Kanatli da, Özker Özgür’ün ölümü üzerine birlik adina bir mesaj yayimladi. Mesajda söyle denildi:

“Baris mücadelesine yillarini vermis, bizlere iki toplumun kardesligi üzerine yaptigi çalismalarla çok genis bir miras birakan, degerli mücadelesinde bizlere yardimlarini hiçbirzaman eksik etmeyen “yoldasimiz” Özkar Hocamizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yasiyoruz. Ailesine yakinlarina ve tüm mücadele arkadaslarina bassagligi diliyoruz. Bizler bu ülkenin geleceginde söz sahibi olacak ve sekillendirecek nesiller olarak onun mücadelesinden örnek alarak ve de bu mücadeleyi daha da ileriye götürerek çalisacagimizi belirtmek isteriz”.