Kıbrıslı Türk avukattan iki dilde ‘Tarihi Gerçekler’ kitabı

Çeyrek asır İngiltere'de yaşadıktan sonra KKTC'ye dönen ve on yıldan bu yana avukatlık mesleğini memleketinde sürdüren Arif Tahir Erişen, Kıbrıs sorununun detaylarını bilmeyenler için iki dilde kitap yazdı.

Çeyrek asır İngiltere’de yaşadıktan sonra KKTC’ye dönen ve on yıldan bu yana avukatlık mesleğini memleketinde sürdüren Arif Tahir Erişen, Kıbrıs sorununun detaylarını bilmeyenler için iki dilde kitap yazdı. Erişen’in ‘Kıbrıs Probleminin Hakiki Gerçekleri’ adını verdiği kitap, Property NC’nin desteği ile uluslararası turizm ve emlak fuarlarında dağıtılıyor.

Kıbrıs sorununu tarihi bilgilerle anlatan Erişen, gelinen süreçte hukuki ve insan hakları açısından Kıbrıs Türklerinin karşı karşıya kaldığı haksızlıkları belgelerle ortaya koyuyor.
Kitabını, Kıbrıs Türkünün haklı davasına katkıda bulunmak için Türkçe ve İngilizce olarak yazdığını belirten Erişen, ‘Kıbrıs Probleminin Hakiki Gerçekleri – The True Facts of The Cyprus Problem’ bu konuda İngiltere’de kaldığı dönemde başlayan çabalarını, Ada’ya döndükten sonra da sürdürdüğünü kaydetti.

Kitabın bu güne kadar, KKTC’de çeşitli Devlet ve Hükümet yetkilileri ile Hakimler, Savcılar, Avukatlar, Akademisyenler ile çeşitli Sivil Toplum Örgüt temsilcilerine ulaştırdığını hatırlatan Erişen, “Rusya’da Peterersburg’da düzenlenen Emlak Fuarında, Kıbrıslı Rumlarlar tarafından ‘Kıbrıslı Türklerden Çalınmış Mal Satın Almayın’ başlıklı bildirilere karşılık bu Fuara katılan PropertyNC direktörü Mehmet Kozansoy bu kitabı, Ekim ayında St. Petersberg, Rusya’da düzenlenen Emlak Fuarıda dağıtıldı. 15-16 Kasım 2013’da Moskova’da düzenlenecek olan Uluslararası Emlak Fuarı ve diğer Emlak Fuarlarında KKTC’yi temsilen PropertyNC tarafından dağıtılacak.” diye konuştu.

Kitabın, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi tarafından da dağıtılacağını kaydeden Erişen, geniş bir özetinin de KKTC’de ikamet eden ve Observer Gazetesinde yazarı Alexander Basin tarafında Rusça’ya tercüme edilerek 4 seri olarak yayınlandığını ifade etti.