Kıbrıs’ta çözüm umudu yeşerdi

BM Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gambari'nin mektubu Kıbrıs'ta müzakere sürecinin yolunu açıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari tarafından gönderilen mektubun, kapsamlı çözüm müzakerelerinin, yeni yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar başlamasını öngördüğünü, bu yanıyla mektubu olumlu karşıladıklarını bildirdi.

Hasan Erçakıca, düzenlediği basın toplantısında, Gambari’nin mektubunun, dün Kıbrıs Türk tarafına ulaştığını kaydetti.

Mektubun genel olarak 8 Temmuz kararlarının ilerletilmesini ve sonuç itibarıyla Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünü öngören müzakerelerin başlatılmasını amaçladığını ifade eden Erçakıca, şöyle konuştu:

“Kıbrıs Türk tarafı, bu amaçla tam bir uyum içindedir. Bilindiği gibi biz, Kıbrıs sorununa adil ve kapsamlı bir çözüm bulunması gerekliliği üzerinde önemle durmaktayız. Sayın Gambari tarafından yönteme ilişkin olarak yapılan önerileri bu yaklaşımla ele almaktayız.

Kıbrıs Türk tarafı, kapsamlı çözüm müzakerelerinin en erken zamanda başlamasını arzu etmektedir. Mektup, kapsamlı çözüm müzakerelerinin, yeni yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar başlamasını öngörüyor. Bu yanıyla mektup tarafımızdan olumlu karşılanmıştır.”

-“ENDİŞELERİMİZ VAR”-

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, “Mektupta öngörülen ve tarafları kapsamlı müzakerelere götüreceği düşünülen prosedürün çalışıp çalışmayacağı konusunda endişeleri olduğunu” dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu endişelerimiz, mektupta Kıbrıs Rum tarafının istismar edebileceği ve oyalama taktiklerini uygulamasına olanak verebilecek belirsizliklerin olmasından kaynaklanıyor. Önümüzdeki günlerde değerlendirmelerimiz sürerken, bu belirsizlikleri de gidermeye çalışacağız.

Bu mektupta yer alan hususların Kıbrıs Rum tarafınca nasıl anlaşıldığı da değerlendirmelerimizi etkileyecek önemli bir faktör olarak dikkate alınacaktır. Önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalarla bu ihtiyaç da giderilecektir.”

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın 20 Kasım Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Cenevre’de bir araya geleceğini de anımsatan Erçakıca, “veda buluşması olarak tasarlanan görüşmede bu konunun da ele alınacağını” söyledi.

Rumlar, Gambari’ye olumlu yanıt verecek

Kıbrıs Rum Yönetiminin BM Genel Sekreterinin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı İbrahim Gambari’nin Kıbrıs’taki taraflara gönderdiği mektuba olumlu yanıt vereceği bildirildi.

Rum radyosunun haberine göre, Rum Yönetimi sözcüsü Hristodulos Pashiardis, Gambari’nin Kıbrıs’taki taraflara birer mektup gönderdiğini ifade ederek, kendilerinin Gambari’nin mektubuna olumlu yanıt vereceklerini söyledi.

Pashiardis, Gambari’nin mektubunun 8 Temmuzda varılan anlaşmanın uygulanmasına ilişkin çabaların hızlandırılmasını amaçlayan pratik düzenlemeler içerdiğini kaydetti.

Rum sözcü, ”Tarafımız Gambari’nin önerilerine olumlu karşılık verecektir” dedi.