Kıbrıs’ta Rum gemisi krizi

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelere başlamasının hemen ardından limanlarını Güney Kıbrıs'a açması için baskı unsuru oluşturmaya çalışan Rum Yönetimi bu konuda girişimde bulundu.

Limana girişine izin verilmeyen gemi yaklaşık iki mil açıkta demirledi. Mersinde bir firmanın acenteliğini yaptığı Kıbrıs Rum kesimine ait yük gemisi sabah saat 05.30 sıralarında, Mersin liman başkanlığına müracaat ederek limana giriş izni istedi.
Liman başkanlığı geminin yanaşmasına izin vermedi ve durumu Denizcilik Müsteşarlığına bildirdi. Limana yaklaşık iki mil açıkta demirleyen Rum gemisi beklemede dururken, konunun Dışişleri Bakanlığına bildirildiği kaydedildi. Denizcilik Müsteşarlığı’nın bilgi vermesi üzerine Akdeniz Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botlar Rum gemisini izlemeye aldı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Türkiye’nin hava ve deniz limanlarını bir an önce açmasını talep ederken, Türkiye Kıbrıs Türküne yönelik izolasyonların kaldırılması koşuluyla karşılıklı olarak tüm kısıtlamaların sona erdirilmesi önerisinde bulunmuştu.