Kıbrıs’ta yoğunlaştırılmış görüşmenin 2.’si yapılıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakereler çerçevesinde bugün 64. kez bir araya geldi.

Yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turuna başlayan liderler, yarın ve çarşamba günü de tam gün görüşme yapacak.

Görüşmelerin gündeminde, kapsamlı müzakerelerin 6 başlığından üçü; “Yönetim ve Güç Paylaşımı”, “AB konuları” ve “Ekonomi” bulunuyor.

11, 12 ve 13 Ocakta yapılan yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilk turu gibi ikinci tur görüşmeler de BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihon’un Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında yapılıyor. Görüşmelere, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Zerihoun da katılıyor.

İlk tur yoğunlaştırılmış görüşmelerde sadece “Yönetim ve Güç Paylaşımı” ele alınmış, diğer başlıklara geçilememişti.

Türk tarafı, bu başlık altında, Rum tarafına resmi olarak 7 Ocakta 10 maddelik öneri sunmuş, Rum tarafı da ilk tur yoğunlaştırılmış görüşmelerin ikinci günü, 16 ay boyunca görüşmelerde gündemde getirdiği görüşleri öneri olarak sunmuştu.

Rum tarafı, Türk tarafının önerilerini “kabul edilemez bulduğunu” açıklamış olsa da, isim zikredilmeden Türk önerileri üzerinden görüşmeler yapıldı.

Türk tarafı, yoğunlaştırılmış ikinci tur görüşmelerde “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığında ilerleme ve mümkünse uzlaşma sağlanmasını hedefliyor.

Birinci tur yoğunlaştırılmış görüşmelerin ardından Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Atina’ya giderek müzakerelerle ilişkin temaslarda bulunmuştu.

KKTC Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen siyasi partilerin temsilcileriyle cumartesi görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Talat da, dün müzakere heyetiyle birlikte İstanbul’a giderek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştü.