Kılavuzlar okullarda satılacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu, bu seneden itibaren okullarda satışa sunacaklarını bildirdi.

Yükseköğretim programları tercihlerinin tüm adaylardan internet üzerinden alınacağını kaydeden Yarımağan, adayların tercih formlarını ya kendileri ya da ÖSS başvurularında olduğu gibi okullardan randevu alıp görevliler aracılığıyla internetten doldurarak, yine internet üzerinden ÖSYM’ye göndereceklerini anlattı. Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun okullarda satışa sunulacağını dile getiren Yarımağan: “Eski sistemde tercih formunu ve kılavuzu tüm adaylara postalıyorduk. Şimdi sistem değişti. Bazı adaylara bu kılavuzu göndermemize gerek yok. Çünkü tercih yapma hakkı bulunmayan adaylar var. Hakkı olanların da zaten önemli bir kısmı puanı düşük olduğu için tercihte bulunmuyor. Bu yıldan itibaren getireceğimiz uygulamayla isteyen adaylar kontenjan kılavuzunu, ÖSS başvuru kılavuzunda olduğu gibi okullardan alacak, istemeyenler almayacak.” dedi. Yarımağan, Yükseköğretim Programları Kılavuzu, yerleştirme ve hizmet ücreti olarak adaylardan geçen yıl 20 YTL aldıklarını, ancak bu yıl fiyatı 15 YTL’ye düşürdüklerini bildirdi.

Tercih kılavuzunu okullara 20 Temmuz’dan itibaren göndereceklerini kaydeden Yarımağan, 25 Temmuz’dan itibaren de adaylardan tercih başvurularını almayı planladıklarını sözlerine ekledi.