Kılıçdaroğlu bir kez daha seçildi!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkanlık görevine bir kez daha seçildi.

CHP'nin "Adalet ve Cesaret" temalı 36. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olarak seçildi. Kılıçdaroğlu zaferini ilan ettikten sonra geldiği kürsüdeki teşekkür konuşmasında şehitleri andı:

BİRİLERİNİN UYKUSU KAÇACAK

“Üstlendiğim görevin sorumluluğunu çok iyi biliyorum, sıradan bir görev değil, çok önemli. Bu ülkenin her ferdinin hakkını, hukukunu ve adaletini sağlamak için her türlü mücadeleyi yapacağıma söz veriyorum. Bugün yaşadığımız ortamda CHP’ye Genel Başkanlık yapmanın sıradan bir olay olmadığını gayet iyi biliyorum. Birilerinin uykusunun kaçacağını da iyi biliyorum. Ama biz, haklı davamızı sonuna kadar götüreceğiz.

HUZURU VATANA YAYACAĞIZ

Önümüzdeki süreç, sıradan bir süreç değlidir. Zor koşullarda mücadele vereceğiz. Ülkesini seven her yurttaş zor koşullarda mücadele verirken yanımda olmanızı istiyorum. Biz kendi ülkemizde barış içinde özgürce yaşamak istiyoruz. Huzuru, vatanın bütün topraklarına yayacağız.

AFRİN ŞEHİTLERİNİ ANDI

Bu akşam yedi şehidimiz var, altı şehidimiz Afrin’de. Gerçekten de hepimiz çok üzüntülüyüz. Kahraman askerlerimize minnet borçuluyuz, Allah rahmet eylesin diyoruz, ailelerine, milletimize baş sağlığı diyoruz. Onların mücadelesi Türkiye ve gelecek mücadelesidir. Onlar bizim onurumuzdur. Biz bu toprakları şehitlerin kanlarıyla suladık. Türkiye’yi aydınlığa çıkarmak, Türkiye’yi beka sorunudan kurtarmanın yolu, bizim ülkemize sahip çıkmamızdan geçiyor. Beka sorunu var, bu sorunu açanlar bugün Türkiye’yi yönetenler. Bunun hesabını sormak boynumuzun borcudur.

BAŞIMIN ÜZERİNDE YERİ VAR

Farklı arkadaşlarımız aday olabilirler. Ama kimse unutmasın, bizimle aynı paralelde oy kullanmayan bütün arkadaşlarımın başımın üzerinde yeri var. Hiçbir ayrım yapmayacağım. 80 milyonun güvenini kazanmak bizim görevimizdir.”

SURİYE HÜKÜMETİYLE TEMAS KUR

CHP lideri kongre konuşmasında ise Suriye’nin toprak bütünlüğü için Suriye hükümetiyle temas kurma çağrısı yaptı. Afrin operasyonuyla ilgili “Birileri bunu partisinin bir kararı gibi sunmaya çalışıyor. Mücadele Türkiye içindir, senin için değil” diyen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

MUSTAFA KEMAL’İN ORDUSU

“Cumhuriyet tarihimizin en zor süreçlerinden birini yaşıyoruz. Bu kurultay, Türkiye’yi yaşadığı sorunlardan çekip çıkarma kurultayıdır. Bu salonda terör örgütü tarafından aldatılanlar, pazarlık masaları kuranlar, terör örgütüyle aynı menzile yürüyenler, kendi vatanında vergi ödememek için Man adalarında şirket kuranlar yoktur. Burada namussuzlar kadar cesur olmaya ant içmiş namuslular vardır. Bu nedenle adı adalet ve cesarettir.

2002’de terör örgütünün beli kırılmıştı, terör sıfırlanmıştı. Bugün toplumsal barışı tehdit eden terör, dar bir coğrafyadan çıkıp daha geniş bir coğrafyada varlığını sürüdürüyor. Afrin’de askerlerimiz var, yüreğimiz, dualarımız onlarla birlikte. Afrin milli bir duruşu öngörüyor.

YALNIZLAŞAN BİR TÜRKİYE

İkinci sorunumuz dış politika. Yalnızlaşan bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız. Millete ‘Bizi kandırdılar’ diyenlerin Türkiye’nin yakasından düşmesi gerekir. Türkiye’yi bu noktaya taşıyanlar utanmadan, sıkılmadan Lozan’ı tartışmaya açıyor. Lozan’ı tartışmaya açanlara açık ve net şunu soruyorum; Sevr’i mi özledin, Sevr’i mi istiyorsun? Lozan, Milli Kurtuluş Savaşı’nın onur belgesidir. O onur belgesini tartıştırtmayız.

ÖĞRETMEN İÇİN ÖZEL KANUN

Bir ülkenin geleceği eğitime bağlıdır. O nedenle eğitim de milli olmalıdır. Kendi çocuklarını denek olarak kullanan tek ülke bu hükümet ve Türkiye’dir. Öğretmenler Meslek Yasası çıkaracağız. En düşük öğretmen aylığı açlık sınırının üstünde olacak.

RANT EKONOMİSİ UYGULUYOR

Temel sorunlarımızdan birisi de ekonomi. 15 yıldır Türkiye’yi üretimden kopardılar, hükümet rant ekonomisi uyguluyor. Rantiyeye, tefeciye para öderseniz yakanızı kaptırırsınız; bunlar yakalarını kaptırdılar bir türlü kurtaramıyorlar, çünkü göbekten bağlılar. Biz de o göbek bağını Mustafa Kemal’ın makasıyla keseceğiz. Önce OHAL kalkacak. Vatandaş yatırım yapacak. Asgari ücretliden vergi almayacağız. 

ŞİMDİ DUVARA YIKMA ZAMANI

Anayasa askıya alındı, güçler ayrılığı ilkesi fiilen sona erdi. Türkiye demokratik laik sosyal hukuk devletinden önce parti devletine, şimdi hanedan devletine dönüştü. Bu düzeni yıkmak bizim boynumuzun borcu. Referandumu biz kazandık, sizler kazandınız. Ama YSK içine yerleştirilen çete, mühürsüz seçimi yasal seçim haline getirdi. O çeteden de gün gelecek hesabını soracağım. Bir ‘Adalet Yürüyüşü’ gerçekleştirdik. Adaletin çürümüşlüğünü dünyaya gösterdik. Maltepe’de önümüzde bir duvar vardı. Sözüm söz, o duvarı yıkacağız. Onların duvarları bize vız gelir. Bizden korkuyorlar, çünkü bütün baskılara direniyoruz, onlara ve feriştahlarına meydan okuyoruz. Şimdi duvarı yıkma, bu çarkı değiştirme zamanı. Şimdi hak, hukuk , adalet zamanı.”

MEMNUN DEĞİLİM İTAAT ETMİYORUM

Kurultayda genel başkan adayı olarak konuşan Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise özetle şöyle dedi:

“CHP’de de tuzu kurular var. Ben memnun değilim. İtaat etmiyorum.

Dolmabahçe’deki imam ‘Ben Müslümanım, yalan söylemem, camide içki içmediler’ diyor ve sürülüyorsa o imamın yanında olacağız. Malatya’da Alevilerin evine işaret konuyorsa sahip çıkacağız. Uludere’de çocukların üzerine bomba yağdırılıyorsa, ‘Kürtlere sahip çıkmayayım’ demeyeceğiz. Gezi’nin direnen çocuklarına otelini açtı diye bir holding patronunun ihalesi iptal ediliyorsa ‘Ben solcuyum, bana ne holding patronundan’ demeyeceğiz. Haksızlığa uğradığında AKP milletvekiline de sahip çıkacağız.

Dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme geldi. Başta Genel Başkan, ‘Anayasa’ya aykırı ama evet vereceğim’ dedi. Korku şuydu; ‘HDP hayır diyor, biz de hayır dersek HDP ile bizi aynı kefeye koyarlar.’ Koysun. Kürtler doğru söylüyor olamaz mı?

Sürekli kandırılan iktidarın yanında da sürekli kaybeden bir muhalefet var. CHP’den de memnunlar. ‘Böyle kalsın’ diyorlar. Böyle kalmayacak, hedefimiz yüzde 50+1. Cumhurbaşkanlığı hedefimiz.

(Erdoğan’ın ÖSO’yu Kuvayı Milliye’ye benzetmesi) Bir tarih cahili ‘ÖSO, Kuvayı Milliye’ diyor. Sözde dünya lideri, kafa tuttuğunu zannettiği emperyalist güçlerin ekmeğine yağ sürdüğünün farkında değil.”