Kılıçdaroğlu: Bütün asliye hukuk hakimleri uyarıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş iddia.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm asliye hukuk hakimlerinin uyarıldığını iddia etti.

Genç bir avukata yolsuzluklarla ilgili haberlerin sosyal medyadan silinmesi için yetki verildiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, “Bütün asliye hukuk hakimleri uyarıldı ‘bunun açtığı davaları kabul edeceksiniz’ diye talimat verildiğini biliyorum” dedi.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümete yönelik eleştirilerini sürdüren CHP lideri Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi:

KAVALA 1541 GÜNDÜR HAPİSTE: Önümüzdeki seçimlerin kaderini belirleyecek olan gençler. Onlar demokrasiyi bizden daha fazla istiyorlar. Adalet kadar değerli bir kavram yoktur dünyada. Bir kişinin haksız yere uzun süre hapiste tutulması en büyük adaletsizliktir. Osman Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına rağmen 1541 gündür hapiste. Bu onun kişisel sorunu değildir, Türkiye’nin en temel adalet sorunudur. Çözmek de inşallah bize, Millet İttifakı’na nasip olacak.

HAKİMLERE TALİMAT İDDİASI: İstanbul’daki adalet camiasının dikkatini çekmek isterim. Genç bir avukata yetki veriliyor. Bütün rantiyeciler, vurguncular ve rüşvetçiler, yolsuzluk yapanlar, 17-25 olayları, kendileriyle ilgili çıkan bütün olumsuz haberleri sosyal medyadan çıkarmak istiyorlar mahkeme kararlarıyla. Bütün asliye hukuk hakimleri uyarıldı ‘bunun açtığı davaları kabul edeceksiniz’ diye talimat verildiğini biliyorum. Gerekirse, o avukatın adını da açıklayacağım.

TAM BİR ALDATMACA: Merkez Bankası’nın (MB) faizini düşürdüler, bankalara verilecek para için. 5 puan düştü. Vatandaş sanıyor ki MB’nda, bütün bankalarda faiz düştü. Tam bir aldatmaca. Belki AK Parti’ye, MHP’ye sempati duyan vatandaşlarımız diyebilirler ki ‘böyle bir şey yok, faiz düştü’. Onlardan ricam var, en yakın bankaya gitsinler, desinler ki ‘Kredi çekmek istiyorum, eylül ayındaki faiz neydi, şimdiki ne, faiz arttı mı, artmadı mı? MB Nisan ayında yapacağı olağan Genel Kurulunu Şubat ayına almış. Hazine tamtakır. 60 milyar lirayı nasıl ödeyecekler? Erken Genel Kurulu yapıp 60 milyar lirayı hazineye verecekler.

MESELE TÜRKİYE: Düşündüm ki Erdoğan’ı konuşmanın bir anlamı yok. Problemlerin kaynağı kendisi.Kendisini konuşarak yol alamayız. Çünkü mesele Erdoğan değil, Türkiye. Amacım yarın yöneteceğimiz devletin çeşitliliği ile gurur duyacağımızı ve kapsayıcı olacağımızı halkımıza anlatmak. Gittiğim hiçbir yerde zorunlu olmadıkça ne Erdoğan’ı ne de partisini konuşacağım. Bu ülke hiçbir zaman harika olmadı. Ancak hiçbir zaman bu kadar adaletsiz de olmadı. Nasıl bir adalet sistemi getireceğiz bunu anlatmanın, ülkenin verimliliğini nasıl artıracağımıza yönelik adımlarımızı atma zamanı.