Kılıçdaroğlu: Cami de cemevi de bizimdir

Kılıçdaroğlu, Halkalı'da düzenlenen Kerbela matemi merasiminde birlik ve kardeşlik mesajları verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halkalı’da düzenlenen Kerbela matemi merasiminde birlik ve kardeşlik mesajları verdi. Kılıçdaroğlu, “Camiler de bizimdir, cemevleri de. Ramazan da bizimdir, Muharrem de. Kimseyi ne inancından, ne de etnik kökeninden dolayı kırmamalıyız. Allah’ımız birdir, kitabımız birdir, Peygamberimiz birdir, Ehl-i Beytimiz birdir.” dedi.

Caferider tarafından Halkalı’da düzenlenen ‘Evrensel Aşura Matemi Merasimi’ne katılan Kemal Kılıçdaroğlu, burada bir konuşma yaptı. Kerbela’nın yürekleri dağlayan bir acı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Kerbela faciasının 1374. yılındayız. Yine kalplerimizi derinden sızlatan o meşum olayın yıl dönümündeyiz. Gönlünde Ehl-i Beyt sevgisi olan her Müslümanın ortak hüznüdür. Bu itibarla Kerbela ölümün ölümsüzleştiği en belirgin bir olaydır. Muharrem ise Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in mübarek kanlarının Kerbela’ya akıtıldığı zamanın adıdır. İnsanlık Kerbela’da neler olduğunu, o bela çölünden sağ çıkan Hz. Zeynep’ten duydu. Bugün Hz. Hüseyin için akıtılan tüm gözyaşları Zeynep’in gözyaşlarıdır.” şeklinde konuştu.

Hz. Hüseyin’in saltanata biat etmeyen bir kişi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hz. Hüseyin ‘en büyük cihat; zalimin karşısına çıkıp sen haksızsın demektir’ diyor. Hz. Hüseyin ve beraberindekiler haksızlık karşısındaki asil ve onurlu duruşlarıyla insanların gönüllerinde taht kurmuşlardır. Zulmü yapanlar ise vicdanlarında mahkum olmuşlardır. O masumlar, haksızlığa karşı boyun eğmemeyi, boyun eğmemenin bedelini gerektiğinde canlarıyla ödemeyi bizzat göstermişlerdir. Nitekim Hz. Ali, ‘haksızlık karşısında eğilirseniz önce hakkınızı, sonra da şerefinizi kaybedersiniz’ demiştir.” şeklinde konuştu.

“Kendi iktidarını hak bilip muhalif olanları din dışına itmek dinin saltanata dönüştürülmesidir.” diyen Kılıçdaroğlu, “Kerbela faciası, iktidar hırsının neler yaptırabileceğinin en acı örneğidir. Tarih boyunca iktidar hırsıyla gözü dönenlerin vahşetleri karşısında insanlığı ayağa kaldıracak kardeşlik ve dostluk duyguları hep yeşermiştir. Ne Irak’ta ne Suriye’de ne de Mısır’da dünyanın neresinde olursa olsun her türlü zulmün, şiddetin ve nefretin karşısındayız.” ifadelerini kullandı.

Birlik ve beraberlik mesajları veren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yeni Kerbela’lar görmek istemeyen herkes öncelikle içindeki Yezid’i yok etmelidir. ‘Benim zalimim iyidir’ anlayışı Müslümanlıkta yoktur. Zulme rıza zulümdür. Bu cennet vatanda birbirimizin değerini daha iyi anlamalıyız. Hiçbir ayırım yapmamalıyız. Kimseyi ne inancından ne de etnik kökeninden dolayı kırmamalıyız. Dostça ve kardeşçe el ele, gönül gönüle birlik ve beraberlik içinde huzur ve güvenle yaşamalıyız. Allah’ımız birdir, kitabımız birdir, Peygamberimiz birdir, Ehl-i Beytimiz birdir.

Saltanat hırsıyla gözünü kan bürümüş hiçbir zalim adı ‘barış’ anlamındaki yüce dinimizin engin sulhunu asla bozamamıştır. Camiler de bizimdir, cemevleri de bizimdir. Ramazan da bizimdir, Muharrem de bizimdir. Biz 76 milyonuz. Biriz ve beraberiz. Hiçbir kimse bu kardeşlik kalesinde en ufak bir gedik açamaz, açamamıştır da.

Kerbela, insanlıktan nasibi olan herkesin matemidir. Kerbela, 72 milletin ortak acısıdır. İki milyarı bulan tüm İslam dünyasının matemidir. Caferi kardeşlerimizin matemi, hepimizin matemidir. Hz. Hüseyin sevgisinden ayrışma, ötekileştirme değil, kucaklaşma ve dayanışma vardır.”