Kılıçdaroğlu: CHP olarak darbe istemiyoruz

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, darbelerden en fazla partisinin etkilendiğini savundu.

Sosyal Demokrasi Derneği’nin davetlisi olarak Elbistan’a gelen Kemal Kılıçdaroğlu, darbe istemediklerini ifade etti.

Türkiye’de en fazla darbelerde CHP’nin olumsuz etkilendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Artık darbe planlarının isimlerini bile unuttuk. Balyoz, Eldiven, Kafes. Her gün yeni bir isim çıkıyor karşımıza. Benim bildiğim kadarıyla asker kışladayken darbe yapar. Bunlar emekli olunca darbe yapmak istiyor. Biz CHP olarak darbe istemiyoruz. Askeri darbe istemiyoruz. Ancak sivil darbe de istemiyoruz. Darbelerden en fazla etkilenen sosyal demokratlardır. Tanklar bizim üstümüzden geçti. 17 yaşında çocuklarımızın yaşı büyütülüp ipe götürüldü.” dedi.

İktidar olmanın yolunu da gösteren Kılıçdaroğlu, ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, iktidara gelmenin yolunun emeklilerden geçtiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede 9 milyon emekli var. Hanımıyla birlikte 13-14 milyon emekli ediyor. İsteseler tek başına bir partiyi iktidara getirirler. Onun için seçimlerde elim, emeklinin yakasında olacak. Onun için emeklinin üzerinde bu kadar duruyorum. Çiftçilerin, işsizlerin sayısından çok emeklinin sayısına dikkat ediyoruz. Milli gelirden size pay vermemeyi düşünen iktidarı sandığa gömün.” diye konuştu.

Yolsuzlukların önüne geçmek amacıyla bir de reçete açıklayan Kılıçdaroğlu, CHP olarak iktidara geldiklerinde ilk işlerinin ‘Siyasi Ahlak Yasası’ çıkarmak olacağını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet tarihinde, AK Parti zamanında yapılan yolsuzluk kadar yolsuzluk yapılmadı. Onun için ilk işimiz bu olacak. Bu şekilde yolsuzlukla mücadele edeceğiz. Bu güne kadar yolsuzlukları yapanları omuzlarımızda taşıdık bundan sonra taşımayalım. Yolsuzluk yapanlara oy vermeyin.” diye kaydetti.