Kılıçdaroğlu: Darbe olmaz ordunun ”işi başından aşkın!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "21. yüzyılda Türkiye'de darbe olacağına inanmıyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "21. yüzyılda Türkiye'de darbe olacağına inanmıyorum. Zaten ordunun işi başından aşkın" dedi.
Kılıçdaroğlu, Habertürk'te yayınlanan 'Türkiye'nin Nabzı' programında Didem Yılmaz Arslan'ın gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Anayasa değişiklikleri sırasında geçici bir madde ilave edilmesini istediklerini hatırlatan CHP lideri, "Dedik ki, zaman aşımı olmaz, darbe yapanlar yargılanır. AKP milletvekillerinin oylarıyla bu reddedildi. 27 Nisan muhtırası hükümete verildi. Yasal mıydı, hayır. Ne yaptılar, hiçbir şey. Ama beyefendinin altına bir zırhlı araç aldılar. Bir de üstün hizmet madalyası verdiler. Böylece mağdur rolü oynadılar" diye konuştu.
"Peki Türkiye darbe korkusunu tamamen aştı diyebilir miyiz?" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Elbette. 21. yüzyılda Türkiye'de darbe olacağına inanmıyorum. Zaten ordunun işi başından aşkın. Onlar çalışıyorlar, kışlalarında askerleri eğitiyorlar. Dolayısıyla Türkiye'de demokratik geleneklerin oturduğuna inanıyorum. Demokrasi açısından bazı sorunlarımız var. Güçler ayrılığı ilkesi açısından temel bazı sorunlarımız var. Ama onları da bir anayasa değişikliği sırasında aşacağımızı inanıyorum" yanıtını verdi.

"HAKİM VE SAVCILARDAN HESAP SORACAĞIM"
Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda yasadışı telefon dinlemelerine izin veren hakim ve savcılardan hesap soracağını sözlerine ekledi.