Asgari ücretliyi eleştirdi!

Kılıçdaroğlu, asgari ücrete yapılacak zamla hükümetin vatandaşa kazık attığını belirtti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, asgari ücrete yapılacak zamla hükümetin vatandaşa kazık attığını belirterek “Daha 1300 lirayı cebinde görmeden mutfağında yangın çıkardılar” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti grubunda yaptığı konuşmada hükümete yüklendi. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde asgarin ücrete yapılacak zam vardı.

Asgari ücret zammının gündeme gelmesinin ardından gıdadan elektriğe kadar yapılan zamlara vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Ama iki kazık attılar sana. Senin paranla sana propaganda yaptılar. Sendikalar senin hakkına sahip çıkmak yerine senden aldıkları paralarla Kamboçya’ya geziye gidiyorlar. Senin hakkını biz savunuyoruz biz. Henüz asgari ücret zammını almadan mutfağın yangın yerine döndü. İğneden ipliğe herşeye zam yaptılar. Zam yaparak ülke yönetilir mi? Daha 1300 lirayı cebinde görmeden mutfağında yangın çıkardılar” dedi.

Kılıçdaroığlu’nun konuşmasından satırbaşları;

“Bugün Berkin Elvan’ın doğum günü onu da sevgi ve rahmetle anıyoruz. Eğer bir ülkede demokrasiyi kökleştirmek istiyorsak mutlaka siyaseti sorgulamalıyoz. Siyasetin sorgulanmadığı bir yerde demokrasi yoktur. Sandığa gidip oy kullanmak demokrasinin sadece bir adımıdır. Bir vatandaş olarak biz sorgulama görevini yerine getirmiyorsak demokrasiye katkıda bulunmuyoruz demektir. Aramızda çocuklarını güle oynaya askere gönderen ama acı haber alan aileler var. Ne oldu bizim çocuklarımıza diyorlar.

“BU ATMOSFERİ KİM YARATTI?”

Allah’ın bize verdiği en güzel şey akıldır. Çocuk dillendiği andan itibaren soru sorar. Bizim demokrasimizin en büyük zaafı vatandaşın sorgulama hakkını kullanmamasıdır. 2015’deki felaketlerin kaynağı nedir? Bunları sormamız lazım.

Yılbaşı gecesi İstanbul’u kana bulayacak canlı bombalar yakalandı. Bu atmosferi onlara kim sağladı. Nasıl oluyor da Ortadoğu geleneğinde olan bir olay 21. yüzyıl Türkiye’sinde canlanıyor. Türkiye’de 70 ilden IŞİD terör örgütüne katılan gençlerimiz var. Bu atmosferi kim yarattı, kim yönetiyor bu ülkeyi.

“BİZİM ÖĞRENDİĞİMİZ MÜSLÜMANLIK BÖYLE DEĞİL”

Soru sorulduğu zaman bilim gelişir, insanlık yükselir. İlim Çin’de bile olsa gidip öğrenin diyor bir büyüğümüz. Şu soruyu da sormamız lazım bir inanç uğruna camiyi bombalıyorsun, masum insanları öldürüyorsun ve kendini müslüman olarak tanımlıyorsun. Bizim öğrendiğimiz Müslümanlık böyle değil. Peki Diyanet ne yapıyor? Kendi vatandaşlarımıza müslümanlığı anlatamıyorsun.

“BUNU İLK KİM GÜNDEME GETİRDİ?”

2016’nın ilk toplantısında yurttaşlarımdan isteğim: Soru sorun. Hiçkimseye soramıyorsanız vicdanınıza sorun. Asgari ücretli kardeşim de sorsun. Ben 1300 lirayı kimin sayesinde aldım? Bunu ilk kim gündeme getirdi?

13 yıldır sen onların aklında bile yoktun. 900 lira net asgari ücreti de benden öğrendi bu iktidar sahipleri. Sen de düşün beni kim düşündü, kim miting meydanlarında dile getirdi. Soruyu kendine sorarsan eminim vicdanın sana şu cevabı verecektir: CHP. 1300 lira yeterli mi hayır değil biz o yüzden 1500 demiştik.

“AMA İKİ KAZIK ATTILAR SANA”

Ama iki kazık attılar sana. Senin paranla sana propaganda yaptılar. Sendikalar senin hakkına sahip çıkmak yerine senden aldıkları paralarla Kamboçya’ya geziye gidiyorlar. Senin hakkını biz savunuyoruz biz. Henüz asgari ücret zammını almadan mutfağın yangın yerine döndü. İğneden ipliğe herşeye zam yaptılar. Zam yaparak ülke yönetilir mi? Daha 1300 lirayı cebinde görmeden mutfağında yangın çıkardılar.

“BUNLARIN İSTİHBARATI YOK MUYDU?”

Ne oluyor Güneydoğu’da? Biz evimizdeyken o insanlar sokağa çıkma yasağı altında ne yapıyor acaba? Bulunduğun şehri düşün on gün sokağa çıkma yasağı olursa önce sen isyan edersin Rizeli vatandaşım. 2002’de iktidara geldiklerinde terör diye bir şey yoktu. 2016 Türkiye yangın yeri. Kim yönetiyor bu ülkeyi. Efendim kabahat PKK’da diyecekler bizi kandırdı. Defalarca söyledim kandırılan hükümetten fayda gelmez. Şehirler silah deposuna döndürülürken sen neredeydin? Bunların istihbaratı yok muydu? Faturayı kim ödüyor masum vatandaş ödüyor.

50 defa söyledik sorunun çözümü TBMM’dedir. Davutoğlu’na söyledim nasıl anayasa için komisyon oluşturuyorsak bu sorunu çözmek için de toplanmalıyız. İdris Baluken biz özerklik konusunda anlaştık diyor. Millete hesap veremeyeceğin sözler vermeyeceksin. Kendi bildiğini okudun faturayı bölge halkı çekti. Kürtçe anadil yasağı vardı. O yasağın kaldırılması için yasanın kaldırılmasını ilk isteyen CHP’ydi.”