CHP’de kurultay günü

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP'nin 36. Olağan Kurulay'ında konuşma yaptı.

35. kez olağan, 18 kez olağanüstü toplanan Cumhuriyet Halk Partisi'nde yeni kurultay heyecanı yaşanıyor.

Yapılan hazırlıkların ardından CHP'nin yeni Genel Başkanını belirleyecek oylama başladı.

CHP'nin 36’ncı Olağan Kurultayı başladı. Kılıçdaroğlu kendisine karşı aday olan Muharrem İnce ile yan yana oturdu, diğer yanındaki koltuk ise tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'na ayrıldı. Konuşmasında "Hükümete açık ve net bir çağrı yapıyorum. Suriye hükümetiyle derhal temasa geçin. Suriye'de toprak bütünlüğü sağlanacaksa Suriye devletiyle ilişki kurmak gerekiyor" diyen Kılıçdaroğlu, parti teşkilatının beş alana odaklanmasını istedi. Kürsüye gelen başkan adayı İnce, "CHP'de tuzu kurular var" dedi. İnce'nin başvurusunda mükerrer imzalar olduğu, bu yüzden resmen aday olamayacağı ve seçimde yarışamayacağı iddiaları üzerine uzun süre tartışmalar yaşandı. Kriz için Kılıçdaroğlu devreye girdi ama "lütfu" kabul etmeyen İnce'nin adaylıktan çekilmesi gündemde.

DİVAN KARIŞTI

Divanın önü karıştı. İnce'nin taraftarları slogan atıyor. Bu şartlarda İnce'nin adaylığının sürüp sürmediğinin belli olmadığı yorumları yapılıyordu ama Divan Kurulu salonda iki aday için oylama anonsu yaptırdı.

MUHARREM İNCE KAÇ İMZA TOPLADI?

Divandan yapılan açıklamaya göre İnce 166 imzayla başvurdu, bunlardan ikisi sonradan geri çekildi ve mükerrer imzalar da düşülünce İnce'nin imza sayısı 118'e geriledi ve adaylık barajının altında kaldı. Divan Başkanı Büyükerşen, Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği mektupla kendi oylarını İnce'ye yazdırmak istediği için İnce'nin bu yolla aday olabileceğini bildirdi. Fakat İnce bir kez daha kürsüye çıkıp "Mükerrer oy istemiyorum, delegenin özgür iradesini istiyorum" dedi. İnce'nin adaylıktan çekilmesi gündemde.

KILIÇDAROĞLU DEVREYE GİRDİ

Delegelerin tek tek divana çağrılıp imzalarının sorulmasının ardından kriz çözüm yoluna girdi. CHP'li milletvekillerinin aktarımına göre Kılıçdaroğlu İnce'nin adaylığı önündeki sorunun çözülmesi için bizzat devreye girdi. Kılıçdaroğlu mükerrer imzalar nedeniyle İnce'nin imza sayısının yetersiz kalması halinde kendi destekçilerinin İnce için imza vermesini istedi. İnce ise "Benim kimsenin imzasına ihtiyacım yok. Ben lütuf istemiyorum. Örgütümün temsilcilerinin imzasını istiyorum" dedi.

KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?

Kılıçdaroğlu: "İktidara gelince asgari ücretliden vergi almayacağız. Çiftçinin yüzde 1 kanuni hakkını vereceğiz. Türkiye'yi saman ithal eden ülke ayıbından kurtaracağız. Bilgi yoğunluklu, katma değeri yüksek üretimden de Türkiye'yi yönetenlerin haberi yok, biz hepsini hayata geçireceğiz. 21. yüzyılda cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma kararlılığındayız."

Kılıçdaroğlu: "CHP entellerin partisi diyorlar. Senin dünyadan haberin yokken taşeronların hakkını biz gündeme getirdik. Orman köylüsüne biz sahip çıktık. Kamyon şoförünün derdini biz dinledik… Allah'ın izniyle Ankara'yı, Bursa'yı, İstanbul'u, Manisa'yı, Balıkesir'i, Adana'yı alacağız. Tarih yazacağız. Yerelden başlayarak gücümüzü iktidara taşıyacağız."

Kılıçdaroğlu: "Lozan'ı tartışmaya açanlara soruyorum: Sen Sevr'i mi özledin? Lozan milli kurtuluşun onur senedidir. Dış politikamız milli olmak zorundadır. Türkiye'nin çıkarlarına uygun inşa edilmelidir."

Kılıçdaroğlu: "Adına ister Kürt sorunu ister başka bir şey deyin. Bu sorunu çözecek tek parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir."

Kılıçdaroğlu: "Hükümete açık ve net bir çağrı yapıyorum. Suriye hükümetiyle derhal temasa geçin. Suriye'de toprak bütünlüğü sağlanacaksa Suriye devletiyle ilişki kurmak gerekiyor."