Kılıçdaroğlu: Türkiye’de şu anda baskı var

''Şu anda bir baskı var. Bu baskıyı yargıda medyada sivil toplum örgütleri üzerinde işçi ve sendikaların üzerinde.."

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ”Türkiye’de şu anda bir baskı var. Bu baskıyı yargıda medyada sivil toplum örgütleri üzerinde işçi ve sendikaların üzerinde görüyoruz” dedi.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 10 aralık 2009 tarihinde meydana gelen göçükte hayatını kaybeden 19 işçinin aileleriyle görüşmek üzere ilçeye gelen Kılıçdaroğlu, gazetecilerin ülke gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, ”Anayasa değişikliğiyle ile görüşmelerde CHP olarak tavrınız ne olacak? kapıları kapatıyor musunuz?” sorusu üzerine, bu parlamentonun yeni bir anayasa değişikliği yapacağını sanmadığını söyledi.

Parlamentonun yeni bir anayasa değişikliği yapmaya kalkması halinde bunun gerilim ortamında yapılacağını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

”Bu, anayasanın özünde ve ruhunda olan uzlaşma kültürünü reddetme anlamına gelir. Bu da doğru değildir. O nedenle yeni bir parlamento yeni bir anayasa daha özgürlükçü bir anayasa, toplumun her kesimini kucaklayan bir anayasa, bu da bizim arzumuz. Tümüyle demokrasiyi özgürlüğü benimseyen bir anayasa, ama bu parlamentoyla bu anayasa değişikliği gerçekleşemez. Sayın Başbakan gerilim ortamını seven bir Başbakan’dır. Sayın Başbakan toplumu kutuplaştırmış durumdadır. Dolayısıyla insanlar daha özgürce düşüncelerini ifade edebilecekleri ortamı şu andaki Türkiye’de bulamıyorlar. Türkiye’de şu anda bir baskı var. Bu baskıyı yargıda medyada sivil toplum örgütleri üzerinde işçi ve sendikaların üzerinde görüyoruz. Dolasıyla bir yapı üzerinde böyle bir anlayışla sağlıklı bir anayasa yapmanın doğru olmayacağı kanısındayız.”

YARGITAY BAŞKANININ SÖZLERİ

Kalıçdaroğlu, ”Yargıtay Başkanının, ‘Yürütme, yargıyı kuşatmış durumda’ şeklindeki sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Ayrıca Başbakan, yürütme ve yasamanın, yargının kıskacında olduğunu söyledi. Bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karışılık, şunları söyledi:

”Sayın Başbakan tiran anlayışıyla ülkeyi yönettiği için herkesin Sayın Başbakanı ve AKP iktidarını kuşattığını sanıyor. Aslında tablo tam tersi. Yargı acaba ne yaptı? Yani yargı üzerine düşen görev dışında başka bir şey mi yaptı? Anayasaya aykırı yasa çıkarıyorsunuz, dünyanın her tarafında anayasaya aykırı yasa çıkarırsanız Anayasa Mahkemesi iptal eder bunu, gayet doğal. Siz yasalara aykırı uygulama yaparsanız, kişiyi hakkı olmadığı yere getirirseniz veya bir kişiyi başka bir yerden alıp başka bir yere sürerseniz kişi yargıya gider, hakkını hukukunu arar, yargı adaleti gerçekleştirir, buna uyar.

Sayın Başbakanın, bu anlayışı bile yargı üzerinde bir baskı kurmak istediğini açıkça gösteriyor. Yargıtay Başkanı bir yüksek mahkemenin başında olan kişidir. Eğer bu kişinin bazı konularda endişeleri varsa, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın bazı endişeleri varsa Danıştay Başkanı’nın bazı endişeleri varsa AB izleme komisyonu raporlarını düzenleyen uzmanların bazı endişeleri varsa ve bu endişeleri hiçbir şekilde Tayyip Bey paylaşmıyorsa, Tayyip Bey’in haktan hukuktan hiçbir ilgisi yoktur anlamına gelir.”

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ”Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in gözaltına alınması görüntülerini izlediniz mi? Neler hissettiniz? sorusunu, ”Hukuk adına üzüldüm” diye yanıtladı.