Kilis üniversite kurulucak 10 ilin arasina girdi

KILIS - Uzun süredir Kilis'e üniversite kazandirma çalismalari sonuçlarini vermeye basladi.

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik’le yapilan görüsmeler sonucunda Karabük, Karaman, Agri, Sinop, Siirt, Nevsehir, Çankiri, Artvin ve Bilecik ile birlikte Kilis’e yeni üniversiteler yapilacagi bildirildi.

Üniversite özleminin gerçeklesmek üzere oldugunu ifade eden Kilis Miletvekili Hasan Kara, maddi ve manevi desteklerle olumlu bir sonuç alinmak üzere oldugunu haber verdi.

Milli Egitim Bakanligi’nin Yüksek Ögretim Kurulu (YÖK) ile yaptigi görüsmelerde 10 yeni üniversite yapimi için olumlu kanaat bildirildigini ifade eden AK Parti Kilis Miletvekili Hasan Kara, “2006 yili içerisinde kurulacak 10 yeni üniversite var. Bunun biri Kilis’e yapilacak. YÖK’ün de olumlu karariyla insaallah bir hayalimiz daha gerçeklesecektir” diye konustu.

Kilis Is Adamlari Dernegi (KIAD) Baskani Ahmet Inceler de, “Bir üniversitenin kurulmasi demek orada ciddi bir nüfus yogunlugunun yasanmasi demek. Dolayisiyla is hayatinda da yeni tüketicilerin bölgede yerlesmesi demektir. Bu yönüyle ekonomiye olumlu katkilari olacaktir” diye görüs belirtirken Emniyet Müdürü Atalay Sönmez ise ekonomik kalkinmayla birlikte meydana gelecek canlanma sonrasinda insanlarin kaçakçiliga karsi ilgisinin azalacagi yönünde görüs beyan etti.

Sönmez, “Kilis Türkiye’de kaçakçilikla adini duyurmus bir memleket. Eger insanlar kaçakçilik yapmasa issiz kalacagi endisesini yasiyor. Dolayisiyla buranin kalkinmasi bu tür illegal yöntemlerin de dogal yöntemlerle terkedilmesi anlamina geliyor. Suç oranlarin da düsüs yasanacagi düsüncesindeyim. En azindan insanlar kendilerini tehlikeye atmazlar” diye konustu.

Yeni bir üniversitenin bölgede konuslandirilmasindan dolayi mutluluk duyacak esnaflar ise is yapmak için bayramlari beklemek durumda kalmayacaklarini ve yil geneline yayilan bir ticari sirkilasyon yasanacagini dile getirerek, üniversite kurulmasinin bölge için ne denli önem tasidigini ortaya koydular.

Esnaflardan Ibrahim Aydin, “Simdi bizim belli standart bir satis çevremiz var. Yeni insanlarin bölgede olmasi sehrimizin her alanda gelismesi için büyük bir firsat olur” dedi.