Kilisedeki ney konseri farklı medeniyetleri buluşturdu

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Makamhane Müzik Derneği'nin bir kilisede organize ettiği Ney konseri müzik severlerin büyük beğenesini toplarken farklı medeniyetleri de buluşturdu.

‘Ortak değerlerde Hıristiyanlık ve İslamiyet buluşması’ sloganı ile bir Katolik kilisesinde verilen ney konseri ile birlikte Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatı ve felsefesi anlatıldı. Programda Mesnevi’den bölümler, Kuran-ı Kerim ve İncil’den de ayetlerin mealleri Türkçe, Almanca ve Farsça okundu. Neyzen Ömer Erdoğdular, Tamburi Necdet Yaşar, dernek yöneticisi Neyzen Sonja Siegert ve Udi Mehmet Ungan’ın yanı sıra Avrupa ülkelerinden sanatçıların katılımı ile gerçekleşen konsere, solo sema gösterisi de renk kattı.

Katolik bir kilisede tasavvuf müziği çalınması, Kuran-ı Kerim ve Mesnevi okunması ile Hıristiyanlık ve İslamiyet arasında bir buluşma gerçekleştirdiklerini belirten dernek yöneticileri, 14 Şubat tarihinde Kulturhaus Sargfabrik’te Udi Necati Çelik; sanatçı Sadiye Erimli, Celaleddin Çelik (tambur) ve uluslararası üne sahip solist Derya Türkan (kemence) ile bir klasik Türk Müziği Konseri daha düzenleyeceklerini ifade etti.

Pötzleinsdorf Sarayı’nı bir haftalığına kiralayarak 03-12 Şubat tarihleri arasında Ömer Erdoğdular (ney), Necati Çelik (ud), Sadiye Erimli (şarkı) ve Habib Samandi (darbuka) tarafından seminerlerin verileceğini söyleyen Makamhane Derneği yöneticileri, bu seminerlerle amaçlarının bir müzik metropolü olan Viyana’da ilk defa ney, ud ve darbuka enstrümanları ile Klasik Türk üslubunda hanendeliğin ilgilenen müzisyenlere profesyonel bir şekilde aktarılmasını sağlamak olduğunu söylüyor.

Makamhane’nin, Viyana Üniversitesi Türkoloji, Müzik teorisi ve Etnoloji kürsüleri ile işbirliğine giderek üniversite kursları vermeyi planladığı da bildirildi.