‘Kilis’in huzurunu bozmak isteyenlere izin vermeyin’

Kilis Emniyet Müdürü Atalay Sönmez, Kilis'in Türkiye'nin en huzurlu kentlerinden biri olduğunu söyledi ve Kilis'lilerden huzurun devamı için gayret etmeleri çağrısında bulundu.

“Kilisliler rahatça gece çıkıp gezebilirler bu kadar rahat ve huzurlu bir kentteyiz.” diyen Emniyet Müdürü Atalay Sönmez, huzurun devamının Kilis’lilere bağlı olduğunu vurguladı.

Yaz dönemiyle birlikte okul önlerinde gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiren Sönmez, “Okullarda uyuşturucu madde satılmaması için ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Ayrıca olaylara neden olabilecek her türlü önlemi almış bulunmaktayız. Seyyar satıcıları bile okul önlerine yaklaştırmıyoruz. Her okulun önünde polisimiz bekliyor.” diye konuştu.

Kilis’in çok sakin ve huzurlu bir il kent olduğunu aktaran Sönmez, “Kilisliler hiç bir zaman terör örgütlerine destek vermediği gibi bu örgütlerin maşası dahi olmamıştır. Aldığımız tedbirlerle suç oranlarını geriye çekmeye çalışıyoruz. Türk polisi artık Avrupa Birliği (AB) standartlarında hizmet veriyor. Eskiden suçludan delile giderken, şimdi delilden suçluya gidiliyor. Polisimiz teknik alt yapısı nerede ise AB ülkelerini yakalamış durumda, eğer bir kişi gözlem altına alınacaksa, savcının talimatı doğrultusunda alınıyor. Bir kişinin evi iş yeri aranacaksa mahkeme kararı ile aranıyor. Polisimiz çok çabuk yeni yasaya uyum sağladı. Kilis’te halkın, güvenliğini sağlamak için 400 polis görev yapıyor. Herkesin başına bir polis dikmemiz düşünülemez. En iyisi halkımızın önce tedbirini alıp sonra işi polise bırakmasıdır.” diye konuştu.

Son günlerde artan hırsızlık olaylarının büyük bölümünü çözdüklerini anlatan Sönmez, “Resmi ve sivil ekiplerimizin yanında ek olarak ellerinde telsiz olan gezici ekiplerde kurduk. Hırsızlık olaylarına karşı gerekli tedbirleri alıyoruz. Bunda da başarılı olduk. hırsızlık olayları hiç bir zaman bitmez ama vatandaş gördüğü olumsuzlukları ve şüphelendiği kişileri 155 polis imdat telefonuna bildirdiği zaman en geç 4 dakika içerisinde ekiplerimiz olay yerine intikal ediyorlar. Vatandaşlarımızın polis İmdat telefonunu iyi şekilde kullanmasını bekliyoruz. İhbarla bu işi çözeriz. ” şeklinde konuştu.

Sönmez şunları söyledi: “Kilis’te kaçakçılık olaylarına karşı da ekiplerimiz oldukça başarılı neticeler elde etti. 2 Yıldan beri, sentetik uyuşturucu, eroin, esrar gibi çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirdik. Sahte para basan iş yerleri ile Cumhuriyet altını basan atölyeleri birbir ortaya çıkardık. Ülkenin gençliğini zehirleyen ve ekonomisini çökertmeye çalışanlarla mücadelemiz hız kesmeden sürecek.”