Kilisli pekmezciler dünyaya açılmayı planlıyor

Kilisli pekmez üreticileri, daha modern tesislerde üretim yapmak ve dünya pazarında yer bulabilmek için harekete geçtiler.

Daha önce ilkel ortamlarda doğal imkanlarla pekmez üretimi yapan üreticiler, bundan sonra daha modern tesislerde pekmez üretmek ve yurt dışında pazar bulmak istiyorlar. Halen Kilis’te 40 dolayında pekmez üreticisinin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kilis Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özçiloğlu, yeni tesisler kurmak için çalışmalara hız verdiklerini dile getirdi.

Bunun için bir banka ile kredi konusunda anlaşıldığını aktaran Başkan Özçiloğlu, “Kilis’in üzümü dünyaca ünlü olmasına rağmen sadece buradaki Tekel suma fabrikasında değerlendirilebiliyor. Tekel’in özelleşmesiyle bu alanda da büyük sıkıntı yaşanır oldu ve üretilen üzümler elde kaldı. Halen faaliyet gösteren 40 kadar pekmez ürteticisi için bir Pekmezciler Sitesi kurmaya çalışıyoruz. Yeni tesislerde yeni model makinalarla üretim yapılacak. Projenin maliyet hesaplamasını yaptık, şuan arsa bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Pekmezciler Sitesi kurulması ve daha modern ortamlarda pekmez üretilmesi durumunda Kilis pekmezinin dünya çapında bir marka olarak ele alınabilecek bir nitelik kazanacağını anlatan Özçiloğlu, “Kilis üzümü Türkiye çapında iyi bilinen ancak sofralık olmadığı için yeterince adı duyurulamayan ve sadece endüstriyel bir vasıfa sahip. Ama pekmezcilik sektöründe yer bulmak gerekiyor. Zaten pekmezcilik konusunda pazar bulunabilirse, farklı çeşitlerle de bu alanda söz sahibi olunabilir. 40 Kadar pemezci ile daha önceden beri pekmez kutusu yapan işyerlerini bir araya toplayacağız. Bu sayede ürünlerimize patent de alabileceğiz” diye konuştu.

Geçen yıl üzümleri ellerinde kalan çiftçiler, bu nedenle bağlarını sökmeye başlamışlardı. Hatta odun fiyatına satışa sunulan asmaların yerine pazarı geniş olan ve satışında sorun yaşanmayacağı umulan Zeytin fidanları dikilmişti. Pekmezcilik konusunda ortaya konan bu projeyle üzümcülüğün yeniden ayaklandırılabileceği ifade ediliyor.