Kilis’te 10 ayda 976 çift evlendi

KILIS - Kilis'te evlenmek için belediyeye bas vuranlarin sayisi tavan yapti. Nikah memurlari 10 ayda 976 çiftin hayatini birlestirdi.

Kilis’te Haziran’dan sonra nikah kiyanlari sayisi Ekim itibariyle 650’yi buldu. 70 Bin nüfuslu Kilis’te Belediyenin evlendirme memurlari 10 ayda toplam 976 kisinin nikahinda hazir bulunup “Belediye Baskanimizin bize verdigi yetki ile sizi kari koca ilan ediyorum”sözcüklerini tekrarladi.

Yetkililer bu yil yaz döneminde evlenme oranlarinda rekor basvurunun oldugunu ifade ederken, nikah öncesi ve sonrasi islemlerin tamamlanabilmesi için uzun süre çalisildigini belirtti. Yaz döneminde günlük ortalama 5 nikah kiyan memurlar, bu ise sasirdiklarini dile getiriyor.

Belediye Baskani Abdi Bulut ise rekor basvurunun yapildigi bu yaz döneminde evliliklerin artmasini ekonomik göstergelerin iyiligine bagliyor ve ekonomik düzelme sonrasinda vatandaslarin evliligi daha fazla düsünmeye basladiklarini aktariyor.

Baskan Bulut, “Bize evlilik basvurusu yapanlarin sayisinin bu yil geçen yila göre daha fazla oldugunu gözlemliyoruz. Belediyelerin isi bir sürelik degil. Insanlarin dogumundan baslayarak, evlenmesi, yaslanmasinda da yanlarinda oluyoruz. Bir ömür belediye hizmetleri veriliyor. Bize evlenmek için gelen ve evraklarini tamamlayanlarin mutlu dönemlerinde daha fazla islemlerini uzatmamak kaydiyla, zor durumda kalmamalari için memurlarimiz ciddi bir çalisma içerisine girdiler. Bu yaz döneminde nikahlara yetismekte zorlandik. Ben kiydigim nikahin sayisini unuttum. Dügünlere yetismakte zorlaniyoruz” ifadesini kullandi.

Baskan Bulut, yaz döneminde yogunluk yasayan memurlarin kisin gelmesiyle biraz daha rahatladiklarini duyurdu.

Tarlada ürünü olan çiftçiler ise evlatlarinin mutluluklarini sonbahar döneminde gördü. Eylülde artis gösteren nikah islemlerinin altinda çogunlukla çiftçi çocuklarinin imzalari var.

Son 10 ayda Kiliste ortaya çikan evlilik tablosu söyle:

Ocak:54, Subat:38,Mart:56,Nisan:61, Mayis:117, Haziran:117, Temmuz:163, Agustos:164, Eylül:169, Ekim:37 Nikah.