Kilis’te sobalar 60 kişiyi zehirledi

Kilis'te akşam saatlerinde başlayan şiddetli rüzgar, kömürle ısınan 60 kişinin zehirlenmesine sebep oldu.

Sabah saat 04.00 sıralarında baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye başvuran 60 kişinin sobalardan sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlendikleri belirlendi. Acil servisteki ilk müdahalenin ardından çeşitli polikliniklerde gözlem altına alınan vatandaşlardan bazıları taburcu edildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Turgay Happani, sabah saat 09:30 itibariyle zehirlenme nedeniyle 60 kişinin hastaneye başvurduğunu söyledi. Vakaların devam ettiğini aktaran Happani, “Servislerde ilk tedavileri yapılan ve hayati tehlikeyi atlatan 40 kişiyi taburcu ettik. 20 kişinin tedavisi sürüyor. Hala hastaneye başvurular devam ediyor” dedi. Devlet hastanesi Başhekimi Fuat Karakuş ise, sabah 04.00’den sonra hastaneye başvuruların artış gösterdiğini aktardı. Can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Karakuş, “Hastaneye ilk geldiklerinde büyük bir kısmında hayati tehlike vardı. Ama müdahalenin zamanında yapılması ve gerekli tedavilerin yapılması sonrasında can kaybı yaşanmadı. Tek tesellimiz budur.” şeklinde konuştu.

Rüzgar ters estiği için böyle bir durumla karşılaşıldığını söyleyen İl Çevre Müdürü İbrahim Metin ise, vatandaşları uyardı. Metin, “Bu gibi havalarda sobalara kömür atıp yatmamak gerek. Kömür atılırsa da ya yanması beklenmeli ya da tamamen söndürülmeli. Gerekli tedbirler alınmadan soba yakılıp yatılırsa bu tür sonuçlar ortaya çıkar.” görüşünü aktardı.