Kilit albay sivil mahkemede yargılanacak

Yargı ile jandarma arasındaki tartışmaya Adalet Bakanlığı son noktayı koydu. Albay rütbeli il jandarma komutanları, adli kolluk görevleriyle ilgili sivil mahkemelerde yargılanacak.

Star Gazetesi’ndeki habere göre yargı ile jandarma arasındaki ‘değerlendirme raporu’ ve ‘kolluk göreviyle ilgili yargılamalar’ konusunda süren tartışmaya Adalet bakanlığı son noktayı koydu. Jandarma Genel Komutanlığı, 2004 yılında yürürlüğe giren Ceza Muhakemeleri Kanunu uyarınca, başsavcıların albay rütbesindeki il jandarma komutanları hakkında ‘değerlendirme raporu’ düzenlemesine ve il jandarma komutanlarının adli kollukla ilgili görevlerinden dolayı sivil mahkemelerde yargılanmasına karşı çıktı.

JANDARMA İTİRAZ EDİYOR

Jandarma Genel Komutanlığı, konunun açığa kavuşturulması için 11 Mart 2008 tarihinde Adalet Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, uygulamaların 03.11.1983 tarihinde çıkarılan Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Kanunu’na aykırı olduğu belirtilerek, ‘ileride ortaya çıkabilecek hukukî sorunların önüne geçilmesi bakımından gerekli tedbirlerin alınması ve neticeden bilgi verilmesi’ istendi.

KASIRGA: AMİR BAŞSAVCIDIR

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fatih Kasırga, Jandarma Genel Komutanlığı’na ve bakanlık teşkilatlarına gönderdiği yazıda, albay rütbesindeki il jandarma komutanlarının adli kolluk ile ilgili görevlerinden dolayı başsavcılara karşı sorumlu olduklarını ve başsavcıların haklarında değerlendirme raporu düzenleyeceklerini bildirdi. Kasırga ayrıca il jandarma komutanların adli kolluk görevleri açısından hakimlerin yargılama usulüne tabi olduklarını ve sivil mahkemelerde yargılanacaklarını belirtti.

ÖZ, İLK ÖRNEĞİ OLACAK

Adalet Bakanlığı’nın bu yazısı gereği, il jandarma komutanları adli kollukla ilgili görevlerden dolayı, sivil mahkemede yani görev yaptığı yere en yakın ağır ceza mahkemesinde yargılanacak. İl Jandarma komutanları hakkında adli kolluk görevleriyle ilgili kovuşturmayı ve soruşturmayı da sivil savcılar yapacak. Bakanlığın bu kararının uygulanmasının sıcak örneği, Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili olayda ihmali tespit edilmesi halinde Albay Ali Öz olacak.