‘Kimin elinin öpüleceğini çok iyi biliyorum’

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, ay başında İsviçre'nin Zürih şehrinde gerçekleşen FIFA Başkanı Sepp Blatter buluşması sonrasında çıkan haberlere açıklık getirdi.

Ulusoy, FIFA Disiplin Kurulu’nun Türkiye’ye verdiği ceza öncesinde, FIFA Başkanı Sepp Blatter’in elini öptüğü yönünde Türk basınında çıkan haberlerden dolayı çok üzüldüğünü belirterek, bunları yazanların kendisini tanımadığını iddia etti.

Türkiye’nin de yer aldığı 2008 Avrupa Futbol ?ampiyonasy Elemeleri C Grubu’nun İstanbul’da yapılan fikstür belirleme toplantısının burada yapılıyor olmasının da büyük önem taşıdığını belirten Ulusoy, FIFA Başkanı Blatter ile aralarında ”baba-oğul” ilişkisi olduğunu belirterek şunları söyledi;

”Kendisiyle uzun yıllara dayanan çok samimi bir dostluğumuz var. ‘Sen babamsın, biz evladınız, gerekirse elini bile öperim’ dedim. ‘Ulusoy yes, no bile bilmiyor, nasıl bu kadar yakın oluyor?’ diyorlar. Ben FIFA ve UEFA ailesinde çok sevilen bir başkanım. Ülkemi de en iyi biçimde temsil ediyorum. Gerekirse ülkemin menfaatleri için el de öperim. Bunu ülkem adına yaparım, kendi menfaatlerim için değil.

6 maçlık cezada indirim olacağını tahmin ediyorum. İnşallah FIFA Tahkim Kurulu indirim yapar da CAS’a gitmek zorunda kalmayız. FIFA Tahkim Kurulu’ndan indirim kararı çıkacağına inanıyorum. Hakkımızı sonuna dek arayacağız.”

Ulusoy, İsviçre maçında yaşananların ülkeyi çok zor durumda bıraktığını, gerek Şenes Erzik döneminde ve gerekse 7.5 yıllık kendi döneminde böyle bir olay yaşanmadığını belirterek, şöyle devam etti;

“Biz 2002 Dünya Kupası öncesinde İsveç’e karşı galipken peşpeşe yediğimiz gollerle baraj maçı oynamak zorunda kaldık; ama hiç bir çirkinlik yaşanmadı. İsveç alkışlarla ülkesine uğurlandı. Baraj maçı oynadık, Avusturya’yı önce 1 – 0 sonra İStanbul’da 5 – 0 yendik. 48 yıl sonra gidilecek Dünya Kupası öncesinde ortam hiç gerilmedi. Dünya Kupası’nda oynadığımız her maçta yaşananları herkes biliyor. Bir dünya üçüncülüğü maçı oynadık, yaşanan güzellikler hala anlatılıyor. Fakat İsviçre maçları öncesi ve sonrasında yaşananlar da ortada. FIFA’nın verdiği cezalarda. Biz şimdi burada 2008 grup maçları için rakiplerimizle centilmence bir görüşme yapıyoruz. İsviçre maçlarında yaşananları unutturmaya çalışıyoruz.”

FIFA’nın cezada indirim yapmaması durumunda iç saha maçlarını, hem Türk vatandaşlarının çokluğu hem de merkezi olması nedeniyle Almanya’nın Düsseldorf kentinde oynayabileceklerini kaydeden Ulusoy, Fatih Terim’in İtalya’da Fiorentina takımının şehri Floransa’da oynama önerisinin de dikkate alınacağını söyledi. Ulusoy, bu konudaki kararı, cezaların indirimi için yapılacak başvurulardan çıkacak sonuca göre federasyon yönetim kurulu olarak vereceklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı;

”Seyircili ya da seyircisiz, nerede oynarsak oynayalım inşallah 2008 Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Bunun için sizin aracılığınızla söz veriyorum. Bu yüce milletin dualarıyla başaramayacağımız birşey yoktur.”