‘Kimlik kaybetme’ cezası ödememe yolu

Kimlik kartlarını kaybeden vatandaşlar, 69 TL'lik idari para cezasını ödememek için, nüfus müdürlüğü yerine 'gasp edildim' diyerek soluğu polis merkezlerinde alıyor.

Serkan Sağlam’ın haberi

Son dönemlerde ‘içinde kimlik kartımın bulunduğu cüzdanım çalındı’ diyerek polis merkezlerine şikâyet edenlerin sayısının artması üzerine, emniyet yetkilileri harekete geçti. Kısa bir araştırmadan sonra polisler şaşırtıcı yöntemi ortaya çıkardı.

Kimlik kartlarını kaybeden kimi vatandaşların yasada öngörülen idarî para cezasını ödememek için gasp edildiği yönünde suç duyurusunda bulunduğunu tespit etti.

Polis merkezine başvuran vatandaşlar, böylece 69 liralık cezayı ödemekten kurtuluyor. 2003 yılında çıkarılan kanuna göre doğal afet, gasp, hırsızlık, yangın ve terör sebebiyle kimlik kaybedildiğinde 69 liralık idarî para cezasının uygulanmaması öngörülüyor.

Ancak yapılan ihbarların tümünü değerlendirmek zorunda kalan polis, ağır bir iş yükünün altına giriyor. Bu da önemli oranda zaman ve işgücü kaybına sebep oluyor.

Bu ihbarlar, birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Asılsız ihbarlar sebebiyle gasp, hırsızlık, kapkaç ve yankesicilik gibi suçlarda kâğıt üzerinde yüzde 30-40 civarında bir artış meydana geliyor. Böylece bu suçlar, kayıtlara yüksek oranlı suçlar olarak geçiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Emniyet yetkilisi, bu şekilde ihbar yapan vatandaşların tespit edilerek ‘görevli memuru oyalamak ve yalan beyan vermek’ suçlarından haklarında işlem yapıldığını belirtti. Görevli memuru oyalamak ve yalan beyan vermek gibi suçlar için kanunda 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

ZAMAN