‘Kimse kömürün önüne birşey koymaya kalkmasın’

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Harun Akın, hükümetin 3 yılın değerlendirildiği basın toplantısında hükümetin özelleştirme politikalarını eleştirdi.

Zonguldak’ın taşkömürüyle beraber var olduğunu ve aslının madencilik olduğunu belirten Akın, kömür üretiminin önüne başka şeyler konmasının yanlış olduğunu eleştirerek, “Aslımızın önüne başka bir şey koyamayız. 3 Kasım’da Zonguldak bir değerlendirme yaptı ama bu değerlendirmenin hakkını alamadı.” dedi. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bin 38 işçi alımının tamamen Enerji Bakanı Hilmi Güler’in becerisi olduğunu ifade eden Akın, “TTK kesinlikle zarar eden kuruluşlar arasından çıkartılmadı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum ama emeği olmayanların da konuşma hakkı olmadığını düşünüyorum” dedi.

Türkiye’de yatırımların her geçen gün azaldığını belirten Akın, “Yatırımlar her geçen gün düştükçe düşüyor, satmalar her geçen gün artıyor. Özelleştirmede yaşanan rezillik gözler önünde. ‘Babalar gibi satarım’ sloganlarıyla ülkenin değerleri elden çıkartılıyor. Özelleştirme adı altında Ege denizini kiraladılar, yakınlarına verdiler. Allah’tan kabinenin içinde düzgün bakan var da yanlıştan dönülüyor. Böyle kötü özelleştirme rezilliği olmaz. Özelleşen her yer mahvedildi. Tüpraş ciddi bir sorun olarak dururken bütün bu ciddiyetsizlik içinde gayr-i ciddi bir bakan var, Başbakan da ona destek veriyor.” diye konuştu.

“ERDEMİR YABANCILAŞABİLİR”

Erdemir’in özelleştirilmesine karşı çıkmakla beraber OYAK’ın almasına kendilerinin de sevindiğini ifade eden Milletvekili Harun Akın, “Erdemir’in yabancılaşma tehlikesi devam ediyor. OYAK’tan yapılan ve ‘Yönetim kurulu bizde olacak, bayrak inmeyecek’ açıklamaları endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzun bir göstergesidir. Bundan sonra Erdemir’e bir zarar gelmemesi için OYAK’ın yapacağı uygulamaları izlemeye devam edeceğiz ve bu konudaki her türlü gelişmeyi halkımıza duyuracağız” dedi.

Akın, Zonguldak’ta yöneticilerin kendi işiyle ilgilenmediğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zonguldak’ta ölçüler de karıştı. Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO), organize sanayi ile ilgilenmesi gerekirken; sendika başkanı siyasetçi gibi davranmamalı, ilçe başkanı gömleği giymemeli, gazeteci gazeteciliğini yapmalı. Kimse kendi gömleğini çıkartıp başkasının formasını giymemeli”