Kimse panik yapmasın!

Bakan Unakıtan: ”Kimse panik yapmasın, dalgalı kur karşısında şaşırmasın” dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Merkez Bankası’nın dolara müdahale etmesiyle ilgili olarak, dalgalı kur sisteminde bu durumun olağan olduğunu belirterek, ”Kimse panik yapmasın. Bu dalgalı kur karşısında şaşırmasın. Bugün olduğu gibi gelecekte de bunlar olabilir” dedi.
Unakıtan, yabancı yatırımcılara uygulanan stopajın sıfırlanmasını ’kapütülasyon’ olarak değerlendirenlere de, ”Bu bakış açısı son derece yanlış. Dünyada bu önlemler alınırken bizim tersine gidecek halimiz yok” diye cevap verdi.

Unakıtan, UBS-Türkiye Yatırım Konferansı’nda yapacağı konuşma öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Unakıtan, yabancı yatırımcılara uygulanan stopajın sıfırlanmasını bazı gazetelerin ’kapütülasyon’ olarak değerlendirmesinin anımsatılması üzerine, bu bakış açısının son derece yanlış olduğunu söyledi. Bakan Unakatın, şöyle konuştu: ”Dünya ülkelerinde bir veya iki ülkede kaldı. Filipinler’de ve Peru’da vardı. Peru’da kaldırdı. Brezilya kaldırdı. Bunlar kapitülasyonlar mı oldu. Bu yaklaşım gayet yanlış. Bunlar küresel ekonominin gerekleri. Yapılması gerekenler. Herkes bu önlemleri alırken bizim tersine gidecek halimiz yok.Bunun böyle bilinmesi gerekir.”

Merkez Bankası’nın on gün sonra dolara ikinci kez müdahale etmesini değerlendiren Kemal Unakıtan, faizler ya da dövizin serbest piyasada teşekkül etteğini, serbest piyasanının kurallarının işlediğini anımsatarak,

”Piyasalara bakmak lazım. Bunlar olağan şeylerdir. Bazen dalgaların boyu üksek olabilir. Sürekliliği fazla olabilir. Bunlar gayet tabii hususlardır. Mühim olan Türkiye ekonomisinin güçlü, yapısal değişikliklerin güçlü olmasıdır.” diye onuştu. Unakıtan, Türkiye ekonomisinin şuanda en güçlü dönemini geçirdiğine dikkat çekerek, korkulacak, panikleyecek bir duruun olmadığını ifade etti. Tüm dünyada butür dalgalanmaların yaşndığını belirten Unakıtan, ”Kimse panik yapmasın. Bu dalgalı kur karşısında şasırmasın. Körfez Savaşı döneminde faizler 20, 21 değil 70 oldu 70. Bunu kimse unutmasın.” şeklinde konuştu.

Yerli yatırımcı için yeni bir düzenlemenin olup olmayacağının sorulması üzerine Unakıtan, TBMM’nin iradesinin ne şekilde teşekkül edeceği konusunda şuanda birşey söyleyemeyeceğini belirterek, yerli yatırımcıya uygulanacak yüzde 10 stopajın şimdilik geçerli olacağını ifade etti. Unakıtan piyasalardaki dalgalanmalar karşisinda yeni tedbirler alınıp alınmayacağı yönündeki bir soruya da,”Ekonomi yönetimi er an olayları takip ediyor. Gerekli bir edbir olursa da hemen alır.” diye cevap verdi.