Kimseye muhtaç değil

Örüp sattığı patiklerle 90 yaşında kimseye muhtaç kalmamaya çalışıyor.

15 çocuğundan 12’si ölen 22 yıl önce de eşini kaybeden Azime Tunalı, yaşlılık maaşı yanısıra patik satarak elde ettiği parayla kimseye muhtaç olmamaya çalışıyor.
Azime Tunalı ilerlemiş yaşına rağmen kendi ördüğü patikleri Eskişehir caddelerinde satarak ekmek parası yapıyor. Üç ayda bir aldığı 192 YTL yaşlılık maaşı masraflarını karşılamaya yetmeyen Azime Turanlı, 22 yıldır hayatını bu şekilde sürdürüyor. Yaşı ilerledikçe artık örgü örmede zorlanmaya başlamış. Daha önce bir kaç günde örebildiği patikleri artık 10-15 günde tamamlayabiliyor.

Kendisine ait evinde 22 yıldır tek başına yaşayan Azime Tunalı, 15 çocuk dünyaya getirmiş. Ancak, bu çocuklardan ilk 12 tanesi henüz 10 yaşına gelmeden hayatını kaybetmiş. ‘Toprağa 12 can verdim’ diyen Azime ninenin son üç çocuğu hayatta kalmış. Onlar da evlendikten sonra ayrılıp gitmiş ve kendi hayatlarını sürdürmeye çalışyorlar. ‘Onların canları sağ olsun’ diyen Azime Tunalı, çektiği bu acılara rağmen hala yüzünden gülücükleri eksik etmiyor.

Büyük sıkıntılarla geçen hayatını anlatan Azime nine, “Köyde eşimle evlendikten sonra beraberce çalışır geçimimizi sağlardık. Ben daha çok tarlalarda ırgat olarak çalışırdım. Daha sonra şehir merkezine yerleştik ve varımız yoğumuzla bir ev aldık. Bu arada çocuk sahibi olmak istiyorduk. Ancak dünyaya gelen çocuğumuz 10 yaşına gelmeden ölüyordu. Tam 12 çocuk, kimi 3 yaşında kimi 5 yaşında hayatını kaybetti. En sonunda üç çocuğumuz hayatta kaldı. Onlar da evlendikten sonra ayrıldılar. Kendi hayatlarını yaşıyorlar, canları sağolsun. Eşim de 22 yıl önce hayatını kaybedince tek başıma kaldım.” diye konuştu.

Üç ayda bir 192 YTL yaşlılık maaşı aldığını ifade eden Azime nine, bu paranın masraflarını karşılamaması nedeniyle patik örüp satmaya başladığını anlattı. 22 yıldır ördüğünü söyleyen Azime nine, “Eskiden 3-4 günde bir çift örerdim. Ördüklerimi de satardım. Ancak şimdi yaşım bir hayli ilerledi. Gözlerim iyi görmüyor, ellerim de titriyor. Bu nedenle bir çift patiği 10-15 günde ancak tamamlayabiliyorum. Sonra da çarşı pazar gezerek satmaya çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlere kadar bir çift patiği 5 YTL’den sattığını ancak fiyatı 10 YTL’ye çıkardığını ifade eden Azime nine, “Bunlar kolay örülmüyor” diyor. Sessizce gezindiği kalabalık caddelerde elindeki rengarenk patikleri müşterilerine gösteren ve satmaya çalışan Azime Tunalı, akşam saatleriyle birlikte yalnız yaşadığı evinin yolunu tutuyor.