Kimyasal gübrenin yerini organik gübre aldı

Türkiye'de, organik tarıma ve organik gübreye dönüş yapıldı.

Türkiye’de, 1970’li yıllarda kimyasal gübrelerin tarım il müdürlükleri aracılığıyla bedava veya büyük sübvansiyonlarla dağıtıldığı, ancak dünyada bu gübrelerin çevre ve insan sağlığını tehdit eden etkilerinin görülmesi nedeniyle organik tarıma ve dolayısıyla organik gübreye dönüş yapıldığı belirtildi.
Siirt’te organik gübre tanıtım semineri yapıldı. Olumsuz hava şartları yüzünden semineri vermek üzere Mardin’ den yol çıkan uzmanların Siirt’te geç gelmeleri nedeniyle yaklaşık 2 saat geç başlayan seminere Siirt Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu ve çiftçiler katıldı. Siirt Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda Ziraat Mühendisi Hasan Şahin, Ertan Bostancı ve Ramazan Demir tarafından verilen seminerde, organik tarım ve organik gübre konularında bilgi verilerek, katılımcıların bu alandaki soruları cevaplandırıldı.

Ziraat Mühendisi Hasan Şahin, 1970’li yıllarda Türkiye’de kimyasal gübrelerin tarım il müdürlükleri aracılığıyla bedava veya büyük sübvansiyonlarla dağıtıldığını, ancak bu gün bütün dünyada bu gübrelerin çevre ve insan sağlığını tehdit eden etkilerinin görülmesi nedeniyle organik tarıma ve dolayısıyla organik gübreye dönüş yapıldığını belirtti. Şahin, şöyle dedi:

“Organik tarım toprak, su ve havayı kirletmeden zararlı ve hastalıklardan arınmış insan ve hayvan gıdası üretmektir. Organik gübre ise hiçbir kimyasal madde kullanmadan ve üretimin her aşamasında kontrollü olan gübre üretimi demektir. Hayvansal ve bitkisel gübreler azami 8 ay gibi ömre sahip olmalarına karşılık organik gübreler çok daha uzun ömürlüdür. Organik gübreler toprağın yapısını iyileştirirler, küçük toprak parçalarını birleştirerek toprağın çatlamasına ve suyun yüzeyinden akıp gitmesini önlerler, toprağın gevşekliğini artırarak havalanmasını ve işlenebilirliği üzerinde olumlu etki yaparlar”