Kimyasal silah bulgularının incelenmesi 3 hafta sürecek

BM denetçilerinin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiası ile ilgili topladığı delillerin incelenmesinin 3 hafta sürebileceğini açıklandı.

BM denetçilerinin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiası ile ilgili topladığı delillerin incelenmesinin 3 hafta sürebileceğini açıklandı.

Suriye’deki incelemelerini tamamlayan BM denetçileri bugün Hollanda’nın Lahey şehrine geldi. İsveçil bilimadamı Ake Sellström başkanlığındaki heyet, Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, denetçilerin Suriye’deki faaliyetleri hakkında bilgi verildi ve heyetin elde ettiği bulguların laboratuvarlarda analiz edileceği ve teknik değerlendirmeler yapılacağı belirtildi. Düzenli ve objektif bir araştırma için bu prosedürlerin 3 hafta kadar sürebileceği kaydedildi. Heyetin raporu Dr. Sellström tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a sunulacak.

Lahey’de BM heyetini kabul eden OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, zor ve tehlikeli şartlar altında görevlerini profesyonel bir şekilde denetçileri cesaretleri dolayısıyla kutladı. Üzümcü, Alman hükümetine de denetçilerin Hollanda’ya gelmesi için bir uçak tahsis ettiği için teşekkür etti.