Kings Cross’ta 23 Nisan çoşkusu

İngiltere'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz yıl Temmuz ayında terör saldırılarının yaşandığı King's Cross bölgesinde Camden Centre'de gerçekleşen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çoşkuyla kutlandı.

Ancak, çocuk bayramının geçtiğimiz yıl Temmuz ayında terör saldırılarında yaşanan patlamaların olduğu King’s Cross’da düzenlenmesi ilgi çekti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 86.yılı dolayısıyla düzenlenen ve büyük bir çoşkuyla kutlanan gençlik bayramı kutlamalarına Londra’da eğitim faaliyetlerinde bulunan Enfield Türk Okulu, Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu, St.Marry’s Chuch Primary School ve Lambridge Türk Okulu öğrencileri katıldı. Bu arada kutlamalara, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Akın Alptuna, Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli, Londra Türk Eğitim Müşaviri’nın yanısıra salonu dolduran öğreci aileleri de katıldı.

Şiir ve İstiklal Marşı okunuşuyla başlayan kutlamada, Londra Büyükelçisi Akın Alptuna yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbali için çocukların önemini vurguladı. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Türk çocuklarına armağan edildiğini belirten Alptuna, “Bununla birlikte 23 Nisan Çocuk Bayramı, dünyada bütün yabancı ülke çocuklarının katılabildiği tek bayramdır.” şeklinde konuştu.

Alptuna, konuşmasının ardından, Türk okullarında düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında birinci olan öğrecilere ödüllerini verdi. Daha sonra, sahneye çıkan Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu Orkestra Korosu, 23 Nisan’a dair parçalar seslendirdi.