Kira artışları enflasyonu solladı

Merkez Bankası Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre kiralardaki artış 2004, 2005 yıllarındaki yüksek seyrini 2006'da da sürdürdü.

Merkez Bankası, Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu açıkladı. Açıklamada, 2006 yılı Aralık ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0.23 yükselerek yüzde 9.65 oranında artışla tamamladığı anımsatıldı. Giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarındaki gerilemelerin aralık ayı tüketici enflasyonunda belirleyici olduğu, ancak işlenmemiş gıda ürünleri fiyat gelişmelerinin bu olumlu tabloyu sınırladığı kaydedildi. Açıklamada, kira ve ulaşım hizmetlerindeki yüksek artışların enflasyonu olumsuz etkileyen diğer unsurlar olduğu belirtildi. Tüketici enflasyonunun yükseliş göstermesinde, enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarının etkili olduğu ifade edilen açıklamada, enerji grubunda yıllık fiyat artışının yüzde 10.52’ye ulaştığı kaydedildi. İşlenmemiş gıda ürünlerinde ise yıllık enflasyon yüzde 12.94 oranıyla önceki yıllara göre oldukça yüksek bir seviyede gerçekleşti. Merkez Bankası’nın açıklamasında şu saptamalara yer verildi:

“-Döviz kurunun birincil etkilerinin büyük ölçüde tamamlanmasıyla enerji, işlenmemiş gıda ürünleri alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç TÜFE göstergesinin (ÖKTG-H) aylık artış hızı, giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki düşüşle birlikte, önemli ölçüde zayıfladı ve yıllık artış oranı bir önceki aya kıyasla gerileyerek yüzde 8.89 oldu.

-Yıllık tüketici enflasyonu gerileme eğilimini Aralık ayında da sürdürdü. Enflasyonun ana eğilimini ölçmeye yönelik olarak türetilen enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç TÜFE göstergesinin (ÖKTG-H) yıllık artışı ise Kasım ayındaki yatay seyir sonrasında gerileme gösterdi.

-Ana harcama grupları itibarıyla giyim ve ayakkabı ile haberleşme gruplarında yıllık enflasyon 2006 yılı enflasyon hedefinin altında kaldı. Diğer harcama gruplarında yıllık enflasyon hedefin üzerinde gerçekleşti. Büyük oranda kira enflasyonunun belirleyici olduğu konut grubu ile tamamı hizmet sektöründen oluşan lokanta ve oteller grubu ise en yüksek yıllık enflasyonun yaşandığı ana harcama grupları oldu.’

SEBZE EL YAKIYOR

Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları aralık ayında yüzde 0.60 oranında arttı. Son dönemde yavaşlama eğilimi gösteren işlenmemiş gıda ürünlerinde yıllık enflasyon aralık ayıyla birlikte yükseldi. Bu gelişmede, mevsimsel eğiliminin üzerinde gerileme gösteren meyve fiyatlarına karşılık, sebze fiyatlarında gözlenen yüksek oranlı artışların etkisi hissedildi. İşlenmemiş gıda fiyatlarının aylar itibarıyla keskin hareketler göstererek dalgalı bir seyir izlemesi, kısa vadeli enflasyonun seyrine yönelik belirsizliği arttırdı.

Temmuz ayından itibaren önemli ölçüde hızlanan işlenmiş gıda fiyat artışları aralık ayında yavaşladı ve bu grupta yıllık enflasyon sınırlı da olsa gerileme gösterdi.

GİYİM VE AYAKKABI UCUZLADI

Ekim ve kasım aylarında döviz kurunun gecikmeli etkilerini yansıtarak geçmiş yıllara kıyasla yüksek oranlı artışlar gösteren giyim ve ayakkabı grubu fiyatları, aralık ayında yüzde 2 ile mevsimsel eğiliminin üzerinde bir gerileme gösterdi. Böylelikle yıllık enflasyonun yüzde 1.91 oranına gerilediği bu grup, 2006 yılında tüketici fiyatlarında en düşük artan ikinci ana harcama grubu oldu.

KİRA ARTIŞI SÜRDÜ

Kira ve katı yakıtlar alt kalemlerinde gözlenen yüksek oranlı artışlarının aralık ayında da sürdüğü ve konut grubu fiyatlarının söz konusu dönemde yüzde 0.71 oranında arttığı belirtilen açıklamada, “Kira kalemi, 2004 ve 2005 yıllarındaki yüksek seyrini 2006 yılında da sürdürdü ve yüzde 20 ile genel tüketici enflasyonunun oldukça üzerinde arttı” değerlendirmesinde bulunuldu.