Kira artışları vatandaşı perişan etti

Isparta'da üç yıl içinde kiralar iki katına çıkarak enflasyonu gerilerde bıraktı.

Daha fazla kira parası kazanmak isteyen ev sahipleri ise, dairesini aileye vereceği fiyatın iki katına öğrencilere kiralamayı tercih ediyor. Özellikle merkezi yerleri tercih eden öğrenciler nedeniyle üç yıl önce 200 YTL civarında olan kent merkezindeki kaloriferli bir dairenin fiyatı yazın 500 YTL’ye kadar yükseldi. Bir başka yöntem de ise, ev sahibi çıkan kiracısının yerine yenisini alırken, normalden fazla artış yaparak ekstra zam koyuyor. Öğrencilerin kayıt başlangıçları ve memurların tayin döneminde kiralar fırlarken, kışın ortasına doğru boşalan evler nedeniyle daha makul fiyata ev bulma şansı doğuyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamlarına göre, Türkiye’de 2006 yılında kiralar yüzde 21 arttı. Aynı şekilde Antalya-Burdur-Isparta’nın bulunduğu bölgede ev kiralarına yapılan zam oranı ortalama yüzde 19,29 olarak gerçekleşti. Kira artışlarının öncelikle semtine, kaloriferli olup olmamasına ve kiralayacak kişilere göre değiştiğini söyleyen Ispartalı Balaban Emlak’ın sahibi Ali Balaban, en düşük kiranın sobalı 150 YTL’den başladığı bilgisini verdi. Merkeze 10 dakikalık mesafede bulunan toplu konut alanı Halıkent mahallesinde kaloriferli bir dairenin kirasının 200 YTL’den başladığını söyleyen Balaban, “Yerine göre bu rakam 350 YTL’ye kadar çıkıyor. Isparta’nın en lüks bölgesi olan İstasyon caddesinde ise 600 YTL’den başlayan daire kiraları bin YTL’ye kadar çıkıyor. Fazla para kazanma derdinde olan daire sahipleri aileye 200 YTL’ye verdiği bir evi, öğrenciye 400 YTL’ye kiralıyor. Fakat birçok öğrenci fazla söylenen kiraya kızıp evin tahtalarını söküp yakıyor, gece yarısı da evi boşaltıp gidiyor.” diye konuştu.

Isparta SDÜ’de öğrenci olarak ilk yılını geçiren Cenker Çiftçi, kentteki ev kiralarının yüksekliğinden yakındı. Öğrenci ve aileye farklı fiyat uygulanmasını eleştiren Çiftçi, “Bazı ev sahipleri öğrenciye kiralık daire vermezken, bazıları ise iki katı fiyat istiyor. Hepimiz okumak için geliyoruz, onların da çocukları başka illerde okumaya gidebilir. Öğrenci ve aile arasında fark olabilir ama burada tamamen bir uçurum söz konusu. Kiralık dairenin fiyatını sorduğumuzda önce öğrenci olup olmadığımızı soruyorlar.” şeklinde konuşuyor.

Antalya-Isparta-Burdur bölgesinde kira miktarı ise 353 YTL ile Türkiye ortalamasını geride bıraktı. Halıkent mahallesinde iki yıldır ikamet eden Oğuzhan Ayverdi, 150 YTL’ye oturduğu dairenin geçen yıl ev sahibi tarafından yüzde 16,67 oranında zamlandığını kaydetti. Öğrenciler nedeniyle merkeze yakın bölgede ev kiralayamadığını belirten Ayverdi, iş yerinin bulunduğu Yayla mahallesinde bir dairenin kirasının 400 YTL’den başladığını bu nedenle merkezde bir ev tutamamaktan şikayet etti. Ayverdi, evlerini öğrencilere vermek istemeyen az sayıda ev sahiplerinin ise kiradan çok oturacak kişinin evini sağlıklı kullanıp kullanmayacağına önem verdiğini söyledi.

Isparta’da bir buçuk yıldır ikame eden Ramazan Çetin ise, Emre mahallesinde 250 YTL’ye oturduğu kaloriferli dairenin yüzde 10 zamlandığını açıkladı. Artışın normal olduğunu savunan Çetin, bazı bölgelerde yüzde 60’a varan zamlar olduğuna dikkat çekti.