Kiracilar haklarinin farkinda bile degil

ISTANBUL - Ancak nüfusun yüzde 60'ini olusturan kiracilar haklarinin farkinda olmadiklarinden ev sahiplerinin keyfi isteklerine boyun egmek zorunda kaliyorlar.

Kiracilarin çogunlugu yasal haklarinin neler oldugu konusunda bilgi sahibi degilken, bazilari ise yasal haklarinin oldugundan bile habersiz. Oysa 6570 sayili yasa ve bu yasa dogrultusunda alinmis yargi kararlarinin olusturdugu içtihatlar kiracilar için önemli haklar sagliyor. Meclis Gündemi’nde olan yeni yasal düzenlemeler tamamlanincaya kadar kiracilarin dikkat etmesi gereken önemli hususlar var. Örnegin mevcut yasa ve içtihatlara göre ev sahibinin sözlü olarak kirayi arttirdigini veya evden çikilmasini istedigini beyan etmesi yeterli degil. Ev sahibi talebini kiraciya yasal yollarla bir ihtarname ile bildirmek zorunda.

UYGULAMALAR KEYFI

Kiracilar Dernegi Baskani Ali Ulvi Büyüknohutçu, kiracilar yasal haklarini bilmedikleri için ev sahiplerinin keyfi bir sekilde kira artis yapabildiklerini, hatta evden çikarabildiklerini ifade söyledi. Büyüknohutçu sunlari söyledi: “Kiracilar yasal haklarinin varligindan habersiz olduklari için bu uygulamalara boyun egiyor. Aslinda var olan kiracilar yasasinin yeterli olmamasi da bunda önemli rol oynuyor. Yeni yasada depozito konusunda kiracilar lehine hükümler var. Onun için hazirlanmakta olan yeni kiracilar yasasini önemsiyoruz.”

Sözle kira artmaz!

Kiracilar tahliye taahhütnamesi imzalamak zorunda degil
Ev sahibinin sözlü olarak kira arttirma hakki yok
Ev sahibi kiracisini evden çikartma istegini yasal yollarla bildirmek zorunda
Kira ödendigini gösteren bir belge alinmali ya da kira bankaya yatirilmali
Tahliye taahhütnamesi ile kontrat tarihinin ayni olmasina dikkat edilmeli
KIPTAS’TAN 22 BIN KONUT DAHA

KIPTAS Genel Müdürü Ismet Yildirim, bugüne kadar 19 bin 970 konut, 15 okul, 13 cami bir hastane yaptiklarini, 3-4 ay içinde 22 bin konutun yapimina baslayacaklarini bildirdi. Yildirim, bu konutlarin 7 bininin Maltepe’de, 1.200’ünün Tuzla’da, 716’sinin Mimar Sinan’da, 2 bin 520’sinin Büyükçekmece’de, 7 bininin Esenyurt’ta, 164’ünün Maltepe-Dragos’ta, 200’ünün Içerenköy’de, 860’inin Sefaköy’de, 1340’inin Basaksehir 5. Etap’da, 1000’inin Zeytinburnu’nda yapilacagini kaydetti.