Kiralar üç ayda yüzde 5 zamlandı

Türkiye genelinde gerçek kira ücreti yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 4,95 oranında artış gösterdi.

Ortalama konut kirası geçen yılın sonunda 284 YTL düzeyinde bulunuyordu. Mart sonu itibarıyla konut kirasındaki yıllık artış ise yüzde 21,3 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde yıllık enflasyon ise yüzde 8,16’da kaldı.

Altının onsu 600 doları gördü
Altın fiyatları New York’taki vadeli işlemlerde son 25 yılın yeni zirvesi olan ons başına 600 doları gördü. Gümüş ise son 22 yılın zirvesi olan 12 dolara kadar yükseldi. Dolardaki düşüş ve artan petrol fiyatlarının alımları körüklemesinden kaynaklandığı belirtilen yükselişle altın, 601,90 dolara kadar çıktıktan sonra yeniden 600 doların altına indi.

Cepten mesajla hastane randevusu
Telsim aboneleri hastane randevularını kısa mesajla alabilecekler. Hastanelerde sıra beklemeden tedavi olmayı sağlayan sistemden SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı üyeleri yararlanabilecek. İlk etapta İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan sistem, kısa sürede Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulamaya alınacak. Daha sonra ise Göztepe, Şişli, Kartal, Okmeydanı, Bakırköy hastanelerinde uygulanacak.

Milli Piyango’ya Yunan firması talip
Finansbank’ın yüzde 46 hissesini alarak yeni ortağı olan National Bank of Greece (NBG)’den sonra Yunan piyango şirketi İntralot da Milli Piyango’ya talip oldu. Gelir açısından dünyanın üçüncü büyük şans oyunları operatörü olan İntralot’un başkanı Socrates Kokkalis, Milli Piyango’ya teklif vererek Türkiye’deki varlıklarını artırmayı amaçladıklarını söyledi. İntralot’un Türkiye’de spor alanındaki şans oyunları için 2012’ye kadar münhasır işletme hakkına sahip olan İnteltek’te yüzde 45 hissesi bulunuyor.

Koç, Ata ve Sancak’tan ortaklık hisselerini alıyor
Koç Grubu, ortağı olduğu Koç-Ata-Sancak Besi ve Tarım Ürünleri AŞ’deki yüzde 33,33’er orandaki Ata ve Sancak hisselerini devralmak üzere sözleşme imzaladı. 67 milyon 500 bin adet hisse 3 milyon dolara Migros, 22 milyon 500 bin adet hisse ise 1 milyon dolara Tat Konserve tarafından satın alınacak. Hisse devri sonrası Koç-Ata-Sancak’taki Migros’un hisse oranı yüzde 50, Tat Konserve’nin ise yüzde 18,15 olacak.