Kırgız yönetimine ‘diyalog’ uyarısı

Son dönemlerde Kırgızistan'da Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Parlamento arasında yaşanan gerginlik üzerine Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kırgız hükümetine diyalog ve birlik beraberlik çağrısında bulundu.

Müller, ülkenin karşı karşıya bulunduğu bu gerilimin yönetimi oluşturan birimler arasında sağlanılacak diyalog ve hoşgörüyle aşılabileceğini söyledi.

24 Mart devrimi sonraki süreci kast ederek ülkede istikrarın henüz sağlanılamadığına işaret eden temsilci, buna rağmen ülkede yönetimi oluşturan, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Parlamento ve diğer birimler arasında yaşanan gerilimin bu süreci daha da olumsuz etkilediğini kaydetti.

“Yönetim için mücadele edip, kimin daha güçlü lider olduğunu belirlemeye gerek yok” diye uyarıda bulunan Müller, “Şu anda tek meselenin, yönetimi oluşturan birimlerin birleşerek ülkenin karşı karşıya olduğu sorunu bertaraf etmek olduğunu vurguladı.

Meclis başkanı istifa etme eşiğine geldiği gerilimde Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasında da kendini hissettiren gerginliğin aşılmaması durumunda beraberinde yeni sorunlar getirmesinden endişe ediliyor.